Haberler

03 Temmuz 2012

TİKA'dan Arnavutluk Kamu Kurumlarında Bilişim Teknoloji Uygulamalarına Destek

Arnavutluk’ta e-devlet projelerinden sorumlu, Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Ulusal Bilgi Toplumu Ajansı, Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ve Başkanlığımız işbirliğinde yürütülen “Arnavutluk’ta kamu kurumlarında devlet personel veritabanı oluşturulması” projesi kapsamında Arnavutluk’ta ilgili kurumların üst düzey yöneticilerinden oluşan uzman bir heyet, tarihleri arasında Ankara’ya bir çalışma ziyaretinde bulundu.

Anılan proje kapsamında önümüzdeki aylarda ülkemizde gerçekleştirilmesi öngörülen eğitim programlarının içeriğini belirlemek ve başta Devlet Personel Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere, ülkemizden işbirliği yapılacak kurumların yetkilileriyle tanışmak amacıyla düzenlenen çalışma ziyareti, Arnavutluk İçişleri Bakanlığı Kamu İdaresi Dairesi Müdürü Blerta Selenıca, Ulusal Bilgi Toplumu Ajansı Genel Müdürü Rajolla Dervıshı ve Ulusal Bilişim Güvenliği Ajansı Genel Müdürü Zamir Hoxha’dan oluşan bir heyet tarafından gerçekleştirildi. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlğı, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile görüşmeler yapan heyet; devlet teşkilat veritabanı, e-vatandaşlık hizmetleri, e-devlet SGK uygulamaları, insan kaynakları yönetimi alanında bilişim sistemlerinin kullanımı ve kamu personeli veritabanı oluşturulmasına ilişkin Türkiye tecrübesi hakkında bilgi aldı.

İşbirliği yapılan ve yapılması öngörülen diğer kurumların yetkilileri yapılan görüşmeler TİKA’yı ziyaret eden Arnavut yetkililer, ülkemizde olmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, “Arnavutluk’ta devlet personel veritabanı oluşturulması” projesine katkısından dolayı Başkanlığımıza teşekkürlerini sundu.

“Arnavutluk’ta kamu kurumlarında devlet personel very tabanı oluşturulması” projesi ile kısa bir süre önce pilot uygulamasına başlanan ve Arnavutluk’taki tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması öngörülen devlet personel veritabanının teknik kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Devlet personel veritabanının oluşturulmasıyla devlet kurumları tarafından insan kaynakları ve personel faaliyetleri ile ilgili gereksinim duyulan verilerin toplanması, saklanması, korunması, güncelleştirilmesi ve analiz edilmesinin daha etkin ve sistemli hale getirilmesine imkan sağlanmış olacak.

Sonraki Haber

Hz. Muhammed Mustafa Camii TİKA Tarafından Yenilendi

Hz. Muhammad Mustafa Camii, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Kabil’de nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Kabil-Poli Çarhi-Celalabad caddesi yakınlarında yer alıyor. Bölge halkını Cuma namazlarında ve her gün vakit namazlarında ağırlayan cami yaklaşık 12.000 kişiye hizmet veriyor....