Haberler

28 Mayıs 2013

TİKA'dan Kazakistanlı Doktorlara Nöropatoloji Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde nöropatoloji branşında eğitimlerini tamamlayan, beyin cerrahı ve nörologlardan oluşan 5 kişilik Kazakistanlı uzman doktor heyeti Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Kazakistanlı doktorlara yönelik olarak geçtiğimiz yıl yürütülmeye başlanan doktor eğitimi projesi devam ediyor. Son olarak, nöropatoloji branşında beyin cerrahı ve nörologlardan oluşan 5 kişilik uzman doktor grubu Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 haftalık eğitim programını tamamladı.

Program kapsamında, Türk ve Kazak doktorlar ortak muayene ve ameliyatlarda bulundular. Kliniklerin işleyişi, poliklinik takibi, EMG ve EEG uygulaması, ameliyathane ve yoğun bakım gözlemleri konularında tecrübe paylaşımını gerçekleştirdiler. Bunun yanında Kazakistanlı uzman doktor heyeti, özel hastane uygulamaları konusunda Bayındır Hastanesinde bir günlük eğitim çalışmasını yürüttüler.

Kazakistanlı uzman doktor heyeti için düzenlenen sertifika törenine, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner Güner, TİKA Orta Asya Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk, TİKA yetkilileri ve Kazakistanlı uzman doktor heyeti katıldı. Sertifikalarını alan Kazakistanlı doktor heyetine sosyal ve kültürel program çerçevesinde Beypazarı, Konya, Eskişehir ve İstanbul gezileri düzenlendi.

Ayrıca aynı branşta, Haziran ayı içerisinde 5 kişilik bir grup daha eğitim görecek. Proje kapsamında, 2012 yılından bu yana 7 ayrı branşta toplam 89 Kazakistanlı doktor Türkiye’deki hastanelerde staj gördü.

Sonraki Haber

TİKA'dan Güney Sudanlı 20 Havalimanı Personeline Sivil Havacılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) işbirliğinde DHMİ’nin Esenboğa Eğitim Tesislerinde Güney Sudanlı 20 havalimanı personeli Türkiye’de bir aylık hizmet içi eğitim programına katıldı. Genellikle Juba Havalimanında görevli kursiyerler, havaalanı...