Haberler

01 Mayıs 2014

TİKA'dan Senegalli Amatör Sporculara Destek

Dakar’da 60.000 nüfuslu Sicap-Liberté bölgesinde bulunan 5 amatör futbol takımı ve 2 amatör basketbol takımına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından ekipman desteği verildi. 

Senegal’de eğitim, sağlık, mesleki eğitim, su ve sanitasyon başta olmak üzere geniş bir alanda faaliyet gösteren TİKA, Senegal halkının yaşamında önemli bir yer tutan sportif faaliyetlerin desteklenmesi adına Dakar’da bulunan 7 spor kulübüne ekipman desteğinde bulundu. Forma, ayakkabı, top ve filelerden oluşan ekipman düzenlenen törenle sporculara teslim edildi.

Törene, Sicap-Liberté Belediye Başkanı ve Senegal Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Santi Séne Hagne, Türkiye Dakar Büyükelçiliği İkinci Katibi Deniz Şahin, TİKA Dakar Koordinatörü Anıl Ertekin, Senegal Futbol Federasyonu yetkilileri, bölgedeki spor kulüplerinin temsilcileri ve sporcuları katıldı.

Senegal halkı için sporun önemini vurgulayan ve önümüzdeki dönemde de spor alanında Türkiye’den destek beklediklerini ifade eden Sicap-Liberté Belediye Başkanı ve Senegal Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Hagne, verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Türkiye Dakar Büyükelçiliği İkinci Katibi Şahin ise, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok Senegalli sporcunun ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesindeki rolünü vurgulayarak, aynı zamanda Türkiye’den birçok belediyenin Senegalli belediyeler ile işbirliğine gittiğini ve kardeş belediye olduklarını ifade etti.

TİKA Dakar Koordinatörü Ertekin de, TİKA’nın Dakar’da faaliyete başladığından bugüne özellikle sağlık ve eğitim gibi konulara öncelik verdiğini, spor alanında Senegal’de yoğun bir talep olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde spor alanında da yeni projeler üretmeye gayret edeceklerini ifade etti.

Sonraki Haber

Kırgızistan Millî Bankası ile Teknik İşbirliği

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Kırgızistan Millî Bankası arasında gerçekleştirilen teknik işbirliğinin ilk aşaması Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla tamamlandı. Geçtiğimiz yıl, Kırgızistan Millî Bankası’nın Türkiye’deki bankacılık sistemi ile ilgili belirli bazı konularda...