Haberler

15 Mayıs 2014

TİKA'dan Somaliland'a Araç Desteği

TİKA'dan Somaliland'a Araç Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Somaliland’a ambulans, itfaiye, minibüs, arazi aracı ve triporter motosikletten oluşan araç desteğinde bulunuldu.

TİKA Somaliland’a yönelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Somaliland’da kullanılmak üzere TİKA tarafından temin edilen 5 adet tam donanımlı ambulans,10 tane triporter motosiklet, 1 adet itfaiye aracı, 1 adet minibüs ve 1 adet arazi aracı düzenlenen törenle Somalilandlı yetkililere teslim edildi.

Somaliland Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törene, Somaliland Cumhurbaşkanlığı Bakanı Harsi Ali Hacı Hasan, Yüksek Eğitim Bakanı Zemzem Ebu Adem, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat ve TİKA görevlileri katıldı.
TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, törende ambulans, itfaiye ve diğer araçların anahtarlarını Somaliland Yüksek Eğitim Bakanı Zemzem Ebu Adem’e teslim etti. TİKA’nın tam teşekküllü, zor arazi şartlarında da hareket kabiliyeti olan 5 adet ambulansın ülkenin 5 ayrı hastanesinde kullanılacağı, itfaiye aracının ise başkent Hergesa’daki uluslararası havaalanında hizmet vereceği kaydedildi.

Somaliland’a verilen 10 adet triporter motosikletin kent içinde taşımacılık yapılması amacıyla Somaliland Cumhurbaşkanlığı’nın belirlediği 10 fakir aileye dağıtılacağı ifade edildi. Triporterler, bir yandan şehir içi taşımacılıkta kullanılırken, diğer yandan da dar gelirli 10 aile için ekmek kapısı olacak.

Törende açıklamalarda bulunan TİKA Başkan Yardımcısı Polat, yardımların Türk halkından “kardeş” Somaliland halkına hediye olduğunu ve bu yardımların devam edeceğini belirtti. Somaliland Yüksek Eğitim Bakanı Zemzem Ebu Adem ise Türkiye’yi yanlarında görmekten mutluluk duyduklarını vurgulayarak, “Her zaman bizim yanımızda olan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türkiye halkına teşekkür ediyoruz” dedi.

Afrika Boynuzu’nda Somali, Etiyopya ve Cubuti arasında bulunan Somaliland’ı dünyada hiç bir ülke resmen tanımıyor. Somaliland, Somali’ye bağlı özerk bölge olarak kabul ediliyor. Somaliland ise 1991’de bağımsız devlet olduğunu dünyaya ilan etti. Somali ile Somaliland arasındaki barış görüşmeleri, Türkiye’nin arabuluculuğunda devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA ve Deniz Kuvvetlerinin Namibya'da Etkinlikleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Namibya’nın batı bölgesinde yer alan Erongo Bölgesine engelliler için tekerlekli sandalye, yetimhaneler ve hastaneler için ise gıda yardımında bulunuldu. Deniz Kuvvetlerine bağlı dört firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz...