Haberler

25 Kasım 2020

TİKA’dan Tacikistan’ın Anne-Çocuk Sağlığı Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan’da yürüttüğü 2 yıldır devam eden ve Türkiye’nin yenidoğan işitme tarama alanındaki tecrübesini aktarmayı hedefleyen ‘Anne-Çocuk Sağlığını Destekleme Programı’nın son aşamasında ileri seviye işitme tarama cihazı temin etti.  

Programın ilk aşamasında 2018 yılında Türkiye’den gelen ve alanında uzman 4 doktor, Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Tacikistan’ın farklı bölgelerinden seçilen 33 doktora yeni doğan bebeklerde işitme tarama testinin ile ilgili eğitim programı düzenlemişti.

Bir sonraki aşamada ise gerçekleştirilen eğitim programında başarılı olan Pediatri ve KBB doktorlarından oluşan 8 kişilik heyet Türkiye’ye gönderildi ve daha ileri bir eğitimden geçirildi.

Üçüncü aşamada ise Türkiye’de eğitim gören Tacikistanlı doktorların görev yaptığı 4 ayrı bölgedeki hastanelere işitme tarama cihazları kuruldu.

Programın son aşamasında ise farklı bölgelerdeki hastanelerde yapılan testlerde işitme kaybı tespit edilen bebeklerin daha ileri bir testten geçirilmesi için ihtiyaç duyulan Klinik BERA cihazı, Başkent Duşanbe’de bulunan ülkenin en büyük hastanesi konumunda olan “Şifobahş” hastanesine temin edildi. Bu sayede işitme kaybı yaşayan bebeğin işitme seviyesinin doğru olarak tespit edilmesi ve ne şekilde tedavinin yapılması gerektiğinin belirlenmesi mümkün olabilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Mozambik’te Arşivcilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Devlet Arşivleri Başkanlığı ortaklığında düzenlenen Mozambik’e yönelik çevrimiçi temel arşivcilik eğitimi başarıyla gerçekleştirildi. Momzambik Eduardo Mondlane üniversitesine yönelik olarak TİKA ile Devlet Arşivleri Başkanlığı işbirliğinde, Arşiv Eğitim...