Haberler

27 Haziran 2014

TİKA'dan Terör Mağduru Türkmen Karakoyun Kasabasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafındanKuzey Irak’ta yaşanan terör olayları sonrası Kuzey Irak Kürt Bölgesine sığınan 54 Türkmen aileye gıda ve temizlik malzemesi desteğinde bulunuldu.

Terör mağduru Irak Türkmenlerine TİKA’nın destekleri devam ediyor. Kuzey Irak’ın Musul Vilayetine bağlı ve yaklaşık 22.000 nüfusa sahip olan Türkmen köyü Karakoyun Kasabası’nda yaşanan terör olayları bölge halkına ciddi zarar vermiş durumda. İŞİD askerlerinin Karakoyun Kasabası’na girmesiyle özellikle şii gençlerden oluşan 50 kişiyi kasabanın meydanına toplaması, 10 kişiyi öldürmesi ve 40 kişiyi de hapse atmasıyla olaylar başlamıştı. Akabinde İŞİD askerleri halkın malına el koymaya başlamış, evleri yağmalamış, başlıca geçim kaynağı olan büyükbaş hayvanları konvoylarla şehir dışına kaçırmıştı.

Bu çerçevede Karakoyun Türkmenleri, bebek, yaşlı, hasta, genç ve çocuklarla birlikte kasabayı ivedilikle terketmiş ve bazıları Kuzey Irak Kürt bölgesine sığınmıştı. Bu kapsamda TİKA, Karakoyun Türkmenlerine yardım elini uzattı. Dohuk vilayeti Badrika kasabası Muskalla köyüne sığınan ve köy okulunu yerleşke edinen 54 aileden oluşan Karakoyun Türkmenlerine TİKA tarafından gıda ve temizlik malzemeleri elden dağıtılarak acıları bir nebze olsun paylaşıldı. Karakoyun Türkmenleri TİKA tarafından yapılan yardımlardan dolayı Türk hükümetine ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Yemenli Doktor ve Hemşirelere Hemodiyaliz Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yemen’de Sana, Aden, Taiz ve Hudeyde şehirlerinde tesis edilen 4 diyaliz merkezinde görev alan 20 kişilik Doktor ve Hemşire grubuna Hemodiyaliz eğitimi düzenlendi. TİKA Tarafından Yemen’in Sana, Aden,...