Haberler

29 Mayıs 2013

TİKA'dan Yemen'deki E-Devlet Çalışmalarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla, Yemen Yüksek Seçim Kurulu üyelerinden oluşan 4 kişilik heyet Türkiye’deki e-Devlet çalışmalarını incelemek amacıyla bir dizi ziyarette bulundu.

TİKA ve Yemen Telekomünikasyon ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan e-Devlet İşbirliği Programına Dair Yürütme Protokolü çerçevesinde, Başbakanlık e-Devlet Grubu tarafından Yemen’in başkenti Sanaa’da 8-14 Aralık 2012 tarihleri arasında e-Devlet konulu çalıştay ve çalışma ziyareti düzenlenmişti.

Yemen makamları ile yapılan görüşmeler sonucunda, Yemen’den bir kurumla pilot proje çalışmasına başlanmasına karar verildi. Bu karar doğrultusunda Yemen Yüksek Seçim Kurulu’nda görevli 4 kurul üyesi, Türkiye’nin e-Devlet Çalışmaları ile ilgili incelemelerde bulunması amacıyla Türkiye’ye davet edildi.

Bu kapsamda TİKA tarafından desteklenen ve Başbakanlık e-Devlet Grubu tarafından organize edilen program süresince, Yemen Yüksek Seçim Kurulu Üyeleri Türkiye’nin e-seçim sisteminde sağladığı başarıyı yerinde görmek ve incelemek amacıyla 13-15 Mayıs 2013 tarihleri arasında e-seçim sistemi ile ilgili kurumlara ziyaretlerde bulundular.

Ziyaret edilen kurumlar arasında SEÇSİS (e-seçim) projesi ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu, MERNIS projesi ile ilgili olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, UYAP projesi ile ilgili olarak da Adalet Bakanlığı yer aldı. Heyet ayrıca TODAİE, TURKSAT ve HAVELSAN’a da inceleme ziyaretleri gerçekleştirdiler.

Sonraki Haber

TİKA-Bayındır Sağlık Grubu İşbirliğinde 5. Avrasya Tıp Günleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bayındır Sağlık Grubu işbirliğiyle bu yıl 5’incisi düzenlenen Avrasya Tıp Günleri Bayındır Hastanesi’nin Ankara Söğütözü’ndeki merkezinde gerçekleştiriliyor. TİKA ve Bayındır Sağlık Grubu işbirliği ile bu yıl 5’incisi düzenlenen...