Haberler

26 Nisan 2017

Tunus’ta Medenine Vilayetinde Balıkçılara Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’un Medenine Vilayetinde Küçük Ölçekli Balıkçılara yönelik ekipman desteğinde bulundu.

Tunus’un sosyal ve ekonomik anlanlarda desteklenmesi ve istihdamın arttırılması kapsamında Tunus genelinde Tarım ve Balıkçılık sektörlerinde faaliyet gösteren ve 350.000 üzerindeki üye sayısıyla Tunuslu üreticilerin büyük bir çoğunluğunu temsil eden “Tunus Tarım ve Balıkçılık Birliği” işbirliğinde, Tunus’un güneydoğusunda bulunan Medenine Vilayetinde 15 küçük ölçekli balıkçıya yönelik ekipman desteğinde bulundu.

Tunus Balıkçılık sektörü deniz ürünlerinin yoğun bir şekilde tüketildiği Kuzey Afrika bölgesinde en önemli geçim kaynaklarının başında geliyor. Balıkçılık sektöründe mevcut altyapı sorunlarını gidermek ve potansiyelini açığa çıkarabilmek adına son dönemde balıkçılık sektörü ile ilgili beklenti ve ihtiyaçlar arttı. Bu kapsamda Tunus Balıkçılığını desteklemek ve küçük ölçekte faaliyet gösteren balıkçıların ekipman ve donanım ihtiyaçlarının giderilerek ekonomik canlanmanın ve sektörel büyümenin gerçekleştirilmesi amacıyla Medenine Vilayetinde Tunus Tarım ve Balıkçılık Birliği işbirliğinde 15 balıkçıya yönelik tekne motoru ve donanımı, balıkçılık ağı, balıkçılık filesi, şamandıra ve halatlardan oluşan balıkçılık ekipmanları TİKA tarafından temin edilerek teslim edildi.

Bölge halkı ve balıkçıları tarafından yoğun bir şekilde katılım sağlanan teslim töreni Tunus Tarım ve Balıkçılık Birliği Başkan Yardımcısı ve Medeneni Vilayeti Müdürü, Tarım Bakanlığı Bölge Kalkınma Başkanı, Birlik temsilcileri ve Tunus Program Koordinasyon Ofisi yetkililerinin katılımı nezdinde gerçekleştirildi.

Tunus Tarım Bakanlığı ve Birlik temsilcileri ile iki ülke arasında samimiyete ve uzun yıllara dayanan işbirliği gündeme getirilerek, başta TİKA yetkilileri olmak üzere Türkiye Cumhuriyetine Tunus’un sosyal ve ekonomik anlamda geçirmekte olduğu bu zor zamanlarında bölge balıkçılığına sağlamış olduğu katkı ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksika’da Gaby Brimmer Rehabilitasyon Merkezine Duyusal Oda Kurulumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika’nın başkenti Meksiko’da bulunan ve çocuklara yönelik ücretsiz hizmet veren Gaby Brimmer Rehabilitasyon Merkezine Duyusal Oda kurulumu gerçekleştirildi. Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) bünyesinde faaliyet gösteren Gaby...