Haberler

05 Haziran 2023

Tunus’un Mektebi Sultanisi “Sadikiyye Lisesine” İnteraktif Türkçe Sınıfı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’ta Türkçe eğitimine destek kapsamında dijital donanımlı sınıf kurdu.

Başkent Tunus’taki Sadikiyye Lisesinde TİKA tarafından oluşturulan interaktif Türkçe sınıfı, düzenlenen törenle okulun kullanımına sunuldu.

Açılışı katılan Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp yaptığı açıklamada, Sadikiyye Lisesinin Tunus’un kurucu Cumhurbaşkanı Habib Burgiba’nın da aralarında bulunduğu birçok ünlü ismin eğitim gördüğü bir okul olduğunu belirterek, “Bu köklü eğitim kurumunda, Türkçe öğretilmesi ve Türkçe konuşan Tunuslu öğrencilerle tanışmak gurur verici.” dedi.

TİKA’nın Tunus’ta 2012 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini hatırlatan Çakıralp, TİKA'nın başta eğitim olmak üzere, birçok sektörde 200’ün üzerinde projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

TİKA Tunus Koordinatörü Ali Fuat Cebeci de TİKA’nın yurt dışında Türkçe eğitimine destek veren birçok projeye imza attığını, Sadikiyye Lisesinde Türkçe öğrenen öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim almaları için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Cebeci, TİKA'nın Türkçe sınıfının yanı sıra tüm öğrencilerin kullanımına sunulan Sadıkiyye Lisesinin mescidini de restore ettiğini sözlerine ekledi.

Sadikiyye Lisesinde Türkçe eğitimi 5 yıl önce başladı

Sadikiyye Lisesi Müdürü Afife Abdulmelik el-Selimi ise okullarında Türkçe dersinin 5 yıl önce müfredata alındığını kaydetti.

Selimi, "Sadece bizim okul öğrencilerinin değil lise düzeyinde farklı okullarda eğitim alan öğrencilerin de Türkçe sınıfımızda eğitim almalarına olanak sağlıyoruz.”

Sadıkiyye Lisesinde ders veren MEB Türkçe Öğretmeni Alptekin Salman da sınıfında ders verdiği yaklaşık 50 öğrencisinin olduğunu, yenilenen sınıfta kullandıkları akıllı ekran ile öğrencileriyle daha sağlıklı iletişim kurduğunu söyledi.

Lisede Türkçe dersi alan Lucian Malik de Türk dilini ve kültürünü çok sevdiğini, iyi derecede Türkçe öğrenerek Türkiye’de üniversite okumayı hedeflediğini anlattı.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT İşbirliğinde Tacikistan’daki Gençlere Gazetecilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde Tacikistan’da gençler için gazetecilik eğitimleri verildi. Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen iki ayrı eğitimde 180 öğrenciye, sosyal medyada içerik üretimi, hikaye anlatımı,...