Haberler

12 Haziran 2023

Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresi Bakü'de Düzenlendi

5. Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz (MS) Kongresi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle 8-11 Haziran 2023 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi.

Türkiye ve Azerbaycan sağlık bakanlıklarının himayesinde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Türk Dünyası MS Araştırmalarını Destekleme Derneği, Azerbaycan Nörologları Milli Birliği, Azerbaycan Çocuk Nörologları Birliği ve Türk Nöroloji Derneğinin ortaklaşa düzenlediği kongrenin açılışına Azerbaycan Sağlık Bakanı Yardımcısı Nadir Zeynalov, Kongre Eş Başkanları Prof. Dr. Şeref Demirkaya, Prof. Dr. Hüsnü Efendi, Prof. Dr. Rana Shiraliyeva, TİKA Bakü Program Koordinatörü Fatih Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Zeynalov, multipl sklerozun tedavisi ve bu hastalığı taşıyanların hayat düzeyini daha iyi hale getirmek hususunda önemli ilerlemelerin kaydedildiğini fakat daha görülecek çok iş olduğunu belirtti.

Zeynalov, "Bu kongre Türk dünyasının uzmanlarının bir araya gelerek tecrübe paylaşımında bulunması açısından çok önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Ülkeler arası iş birliği imkânları değerlendirildi

Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere Türk dünyasının farklı ülkelerinden 250 aktif, yaklaşık 500 çevrim içi katılımcının iştiraki ile gerçekleştirilen kongrede multipl skleroz, NMO, MOG ilişkili hastalıkların güncel tanısı, tedavisi ve bu alandaki güncel gelişmeler alanında uzman konuşmacılar eşliğinde tartışıldı, ülkeler arasında ortak çalışma ve iş birliği imkânları değerlendirildi.

Türk Dünyası ülkelerinde multipl skleroz alanında çalışan uzmanlar arasında bilgi paylaşımına imkân sağlamak, ortak çalışmalar ve araştırmalar vasıtasıyla işbirliğini güçlendirmek amacıyla ilki 2019 yılında Ankara’da, ikincisi 2020 yılında Antalya’da, üçüncüsü 2021 yılında Covid-19 salgını nedeniyle çevrim içi formatta düzenlenen kongrenin dördüncüsü 2022 yılında yine TİKA’nın desteğiyle Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleştirilmişti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Azerbaycan’ın Sağlık Yöneticilerine Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Hastane Yöneticiliği Eğitimini tamamlayan Azerbaycanlı sağlık yöneticilerine sertifikaları verildi. TİKA tarafından yürütülen Sağlık Hizmetleri Eğitimi Programı (SAHEP) kapsamında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle, Azerbaycan...