Haberler

08 Mayıs 2019

Türk-Moğol Araştırmaları Çalıştayı

Türkiye Moğolistan diplomatik ilişkilerinin 50. yılı münasebetiyle Hacettepe Üniversitesi’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın sunumunun da gerçekleştiği, Türk-Moğol Araştırmaları Çalıştayı düzenlendi.

Aradaki binlerce kilometreye rağmen Türkiye, kökleri asırlar öncesine dayanan Türk-Moğol ilişkilerine özel önem veriyor ve iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesi yönünde çaba sarf etmeye devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi’nde kurulan Moğol Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen Moğol Araştırmaları Çalıştayı, bu anlamda ilişkilere katkı sağlamayı hedefliyor.

Hacettepe Üniversitesi’nin yanı sıra, Ankara Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Moğolistan Devlet Üniversitesi’nden de önemli akademisyenlerin katıldığı Çalıştay’da TİKA’nın “Dış Politika Bağlamında Türkiye’nin Moğolistan’da Yürüttüğü Kültürel İşbirliği ve Kalkınmaya Yönelik Faaliyetleri”ni Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk paylaştı. Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ın da katıldığı Çalıştay, değerlendirme oturumu ile sonlandı.

TİKA, Moğolistan'da eğitimden sağlığa, altyapıdan kültürel iş birliğine kadar yüzlerce proje yürüterek Türkiye ile Moğolistan arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlıyor.  Türklere ait bilinen en eski arkeolojik ve yazılı eserlere ev sahipliği yapan Moğolistan'da 1994'ten beri yürüttüğü çalışmalar kapsamında bugüne kadar 617 proje gerçekleştirdi. TİKA'nın projeleri ülkedeki eğitim, sağlık gibi alanların desteklenmesi, ekonomik, idari ve sivil altyapının geliştirilmesi, sosyal altyapı hizmetlerinin düzenlenmesi, üretim sektörlerinin desteklenmesi ve kültürel iş birliğinin ilerletilmesi gibi alanlarda yürütüldü.

Sonraki Haber

Meme ve Kolorektal Kanserlerde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ve Okan Üniversitesi Hastanesinin ev sahipliğinde İstanbul'da "Meme ve Kolorektal Kanserlerde Güncel Yaklaşımlar Sempozyum gerçekleştirildi. Türkiye ve çevre ülkelerdeki kanser hastalarına daha nitelikli hasta bakımı, tedavi imkânları...