Haberler

12 Ağustos 2022

Türk Öğrenciler Gürcistan’da TİKA Faaliyetlerinde Görev Aldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Gürcistan’ı ziyaret eden 9 Türk öğrenci, TİKA’nın proje ve faaliyetlerinde görev aldı.

TİKA’nın destekleriyle düzenlenen 2022 TPP kapsamında Gürcistan’a giden 9 Türk öğrenci, ülkenin birçok bölgesinde çeşitli faaliyetlerde görev aldı. İlk olarak Yeni Düşünce Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren merkezlerden biri olan Khuldere Eğitim Merkezi ve kütüphanesinin inşaat çalışmalarına katılan gönüllü elçilerimiz daha sonra köyün gençleri ile birlikte “sıfır atık” projesinden ilham alarak eski kasa ve lastikleri kullanarak bir okuma köşesi oluşturdular.

İhtiyaç sahiplerine ekmek dağıtıldı

Programın devamında, Tiflis yakınlarında bulunan Vaziani kasabasında, Abhazya göçmenleri için kurulan ayakkabı ve dikiş atölyelerini ziyaret eden öğrencilerimiz sonrasında Vaziani Ekmek Fırını’nda ürettikleri ekmekleri bölgede yaşayan ihtiyaç sahiplerine dağıttılar. Kvemo Kartli Bölgesi Kepenekçi köyünde TİKA’nın destekleriyle açılan Âşık Kamandar Müzesi’ni de ziyaret eden öğrencilerimiz, âşıklık geleneği hakkında bilgi aldılar.

Öğrencilerimiz son olarak T.C. Tiflis Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları, Gürcistan Maarif Vakfı Okulları, Yunus Emre Enstitüsü ve TİKA Tiflis Koordinatörlüğü ziyaret etti.

Sonraki Haber

KKTC’de Tarihi Eserlerin Tanıtımına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) iş birliğinde Gazimağusa Suriçi’nde bulunan 52 adet tarihi eserin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Türkçe ve İngilizce bilgilerin yer aldığı tabelalar yaptırıldı. TİKA ve...