Haberler

03 Haziran 2021

Türkiye’nin Uyuşturucu Suçlarıyla Mücadele Tecrübesi TİKA ile Dost Ülkelere Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğinde Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Tacikistan ve Pakistan’dan hâkim ve savcılara yönelik "Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Suçlarıyla Mücadele Çevrimiçi Kolokyum Programı" düzenlendi.

Program kapsamında; Türkiye’nin Uyuşturucu Suçlarıyla Mücadele Politikaları ve Stratejileri, Narko-Terör, Uyuşturucuyla Mücadelede Adli Tıp Süreçleri, Uyuşturucu Suçlarına İlişkin Soruşturma ve Kovuşturmalarda Uluslararası Adlî İşbirliği gibi konularda çeşitli seminerler verildi.

9 ülkeden 39 hâkim, savcı ve hukuk uzmanının iştirak ettiği kolokyumun açılış programında konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, hukuki ve adli alanların geliştirilmesine yönelik projeler oluşturmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Uyuşturucu kaynaklı suçların sebeplerini ortadan kaldırmak kadar uyuşturucu ticaretinden dolaylı veya dolaysız etkilenen insanların hak ve hukuklarını korumanın hepimizin sorumluluğu olduğunu ifade eden Nurdun, bunu sağlamanın en güzel yolunun da ülkeler arasındaki iş birliğini arttırmaktan ve çözüm önerilerini ortak bir noktada yürütmekten geçtiğini belirtti. Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ise düzenlenen bu kolokyum ile uyuşturucuyla mücadele konusundaki deneyimlerin ve en iyi uygulamaların paylaşılması en büyük arzumuzdur dedi.

2 gün süren kolokyum kapsamında 9 ülkeden katılan hakim ve savcılara çeşitli konularda seminerler verildi. TİKA’nın Adalet Hizmetleri Eğitim Programı kapsamında Adalet Akademisi işbirliğiyle hakim ve savcılara yönelik çeşitli eğitim programlarının önümüzdeki dönemde de devam etmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA, Irak Başbakanlığındaki Toplantı Salonunu Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen ve donanımı yapılan Irak Başbakanlık Genel Sekreterliği Hukuk Müsteşarlığı toplantı salonu hizmete açıldı. Bağdat’taki Başbakanlık Genel Sekreterliği binasındaki açılış törenine Başbakanlık Genel Sekreterliği Protokol Dairesi Başkanı...