Haberler

09 Aralık 2016

Türkiye – Macaristan Ekonomik İşbirliğini Geliştirme Sempozyumu’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle, İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen Türkiye – Macaristan Ekonomik İşbirliğini Geliştirme Sempozyumuna Türk ve Macar iş adamları yoğun ilgi gösterdi.

İktisadi Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara’nın konuşmasıyla başlayan sempozyumun açılış oturumunda, sırasıyla Türkiye Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Macaristan Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı Diploması Sekreteri Levente Magyar, Macar Sanayi ve Ticaret Odası, Macar Türk Komitesi Başkanı Andras Rev, Türk-Macar İş konseyi Başkanı Adnan Polat, Dünya Türkiye İş konseyi Başkan Yardımcısı Suat Karakuş,  TİKA Budapeşte Koordinatörü Pınar Özcan Küçükçavuş konuşmalar yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Panel oturumunda Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Dışişleri direktörü Maria Stark, Budapeşte Ticaret Ateşesi Faruk Cömert, Macaristan Yatırım Teşvik Dairesi Direktörü Tunde Kis, Macaristan Eximbank Genel Müdürü Arda Tugay ve İhracat Geliştirme Direktörü Omari Vanidze  konuları ile ilgili açıklamada bulundular ve soruları cevapladılar.

Andras Rev yönetimindeki ikinci panel oturumunda Macaristan’da faaliyette bulunan firma temsilcileri sırasıyla ALX Polat Ltd Holding temsilcisi Galip Yılmaz, Metix temsilcisi Uğur Üstünel, Çelebi Holding Temsilcisi Taner Sarı, Ekol Lojistik Temsilcisi Akos Kovaks, Otokoç Budget temsilcisi Hasan Kurt ve Ege Fruit Temsilcisi Mustafa Sezen, faaliyetleri ile ilgili Macaristan ve Türkiye’de karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Programın son bölümünde her iki ülkenin iş adamlarının tanışmalarını sağlayan B2B toplantıları, iki ülke işadamlarını bir araya getirerek ticari işbirliklerine imkân sağladı.

Sonraki Haber

Senegal’de Görme Engellilere Tavukçuluk Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Senegal’in başkenti Dakar’a 80 km uzaklıkta, Khombol ilçesinde yaşayan görme engelliler tarafından kurulan “Senegal Engellileri Birlik Derneği”ne kümes inşa edilip, 1000 adet civciv, malzeme ve ekipman desteğinde...