Haberler

10 Ağustos 2021

Türkiye Tarım Alanındaki Tecrübesini Özbekistan’a Aktarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Özbekistan’da tarım alanında yürüttüğü yeni projeler kapsamında, Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna bağlı Bitki Karantina Devlet Müfettişliği yetkililerinden oluşan bir heyet Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Bitki Karantina Devlet Müfettişliği Başkanı İbrohim Ergashev başkanlığındaki heyet; Tarım ve Orman Bakanlığının bitki sağlığı sisteminin uluslararası düzeydeki statüsü ve tecrübesinin eğitim işbirliği yoluyla Özbekistan'a aktarılması amacıyla birçok kurumu ziyaret etti.

TİKA tarafından destek verilen ziyaretler kapsamında heyet, bitki koruma ürünlerinin kullanımı ruhsatlandırılması, onay ve kontrolleri, kimyasal gübrelerin kullanımı ve denetlenmesi, risk analizi, laboratuvar altyapısı konuları başta olmak üzere bitkisel üretimde kullanılan bitki koruma ürünlerinin güvenli ve sürdürülebilir kullanımı konusunda paydaş kurumlar ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmeler kapsamında Ankara’da Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile iki ülke arasında bitki sağlığı ve karantina konularına yönelik değerlendirmeler ile bitki sağlığı alanında yapılabilecekler konular görüşülerek, atılması gereken ortak adımlar konusunda fikir birliğine varıldı. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ziyaretinde konuk heyet, iki ülke gübre sektörünün mevcut durumu ile mevzuat uygulamaları, gübre takip sisteminin incelenmesi konularında bilgi aldı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ziyaretinde ise heyet, bağcılıkta Ar-Ge faaliyetleri başta olmak üzere zararlılarla mücadele, dayanıklılık, biyolojik ve biyoteknik uygulamalar konusundaki güncel çalışmalar konusunda bilgilendirildi. Ziyaret kapsamında ayrıca, Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı ile Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Laboratuvarları da ziyaret edildi.

Ziyaretin Bursa’da gerçekleştirilen ayağında ise, bitki sağlığı ve iç karantina faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmeden sonra saha incelemeleri yapan Özbekistanlı yetkililer, yaş sebze ve meyve paketleme, tohum ve fidan üretim tesisleri ile zirai ilaç ve gübre satış bayilerinde fiilen yürütülen işler hakkında teknik bilgiler aldı.

 

Sonraki Haber

Tacikistan’da Kadın İstihdamına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tacikistan Korvoni Umed Derneği İşbirliğinde, kadınların mesleki eğitimini ve istihdamını desteklemek amacıyla başkent Duşanbe’de “Kadın Mesleki Eğitim Merkezi” kuruldu. Tadilat ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen merkezde, kadınlara...