Haberler

15 Nisan 2022

Türkiye Teknopark ve İnovasyon Teknolojileri Alanındaki Tecrübesini Kırgızistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteği ile Kırgızistan Fikri Mülkiyet ve Yenilik Devlet Ajansı (Kırgızpatent) Başkanı Rahat Kerimbayeva ve beraberindeki heyet Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulundu.

Kırgızistan Fikri Mülkiyet ve Yenilik Devlet Ajansı (Kırgızpatent) Başkanı Rahat Kerimbayeva ve beraberindeki heyet; girişimcilik, patent, fikri mülkiyet, teknopark, inovasyon ve kuluçka merkezleri hakkında ülkemizdeki mevcut çalışmalar hakkında bilgi almak ve işbirliği imkânlarını değerlendirmek maksadıyla ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmek üzere Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulundu.

Kırgızpatent Başkanı Sn. Rahat Kerimbayeva Kırgızpatent olarak Bişkek’te ilk Teknoparkı kurduklarını, TİKA’nın desteği ile Kırgızistan’da inovasyon merkezlerinin sayısını artırmak ve Türkiye’nin bu alandaki tecrübelerinden istifade etmek ve bu alanda işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti.

TİKA’nın organize ettiği ziyaret kapsamında TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile görüşen Kerimbayeva, Kırgızistan’da iki bin 200’den fazla okul olduğunu ve bu okullarda inovasyon sınıfları oluşturmak istediklerini, teknolojiye ilgi duyan gençleri desteklemek istediklerini ve bu alanda TİKA ile işbirliği yapma arzusunda olduklarını ifade etti.

“Biz bir Atanın Çocuklarıyız, kardeşlerimizi ziyarete geldik.”

Türkiye’de olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Kerimbayeva, “Biz bir Ata’nın çocuklarıyız, kardeşlerimizi ziyarete geldik, kendi kardeşimizin evine gelir gibi geldik” dedi. Görüşmede TİKA’nın kuruluşundan itibaren en önemli projeleri Kırgızistan’da hayata geçirdiğine dikkat çeken TİKA Başkanı Serkan Kayalar, bundan sonra da birlikte yeni ve özgün projeler gerçekleştirmeye hazır olduklarını, gençlerin inovasyon ve bilişim alanında yetişmelerine de destek sağlayacaklarını ifade etti.

TİKA’nın Kırgızistan’ın Oş şehrinde inşa ettiği 1.400 öğrenci kapasiteli Kırgız-Türk Dostluk Lisesinde kurulacak bilim ve teknoloji atölyelerinde “Bilim Türkiye Eğitim Programı”nın pilot olarak uygulanması hususunda TİKA, T3 Vakfı ve Kırgızpatent işbirliği yapacak.

Kırgızpatent Heyeti Türkiye çalışma ziyareti kapsamında ayrıca T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Daire Başkanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, T.C. Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Teknopark İstanbul ve Türkiye Teknoloji Vakfı’nı ziyaret ederek, görüşmelerde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA, Bosna-Hersek'in Banja Luka Şehrinde İftar Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna-Hersek’in Banja Luka kentinde yaşayanları geleneksel iftar sofrasında buluşturdu. Her yıl düzenli olarak TİKA tarafından gerçekleştirilen Ramazan ayı etkinlikleri son iki yıldır salgın sebebiyle kısıtlı bir şekilde gerçekleştirilebilmişti....