Haberler

19 Ekim 2015

Türkmen Diplomatların İnceleme Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde, Ankara’da Türkmenistan’dan gelen 6 kişilik diplomat heyete Türkiye’de tecrübe paylaşımı programı düzenlendi.  

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Türkmenistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA’nın katkılarıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde, Ankara’da Türkmenistan’dan gelen 6 kişilik diplomat heyete Türkiye’de tecrübe paylaşımı programı düzenlendi. Söz konusu ziyaret Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasındaki 2015-2016 Yılı İşbirliği Programı çerçevesinde gerçekleştirildi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın birimlerinde görev alan diplomatlardan ve Türkmenistan’ın çeşitli vilayetlerinden sorumlu ataşelerden oluşan 6 kişilik Türkmen heyetine T.C. Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi tarafından bir haftalık bir eğitim programı düzenlendi.

Söz konusu program kapsamında Ankara’da Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından konuk heyete “Türk Dış Politikası”, “Türkiye-Türkmenistan İlişkileri”, “Türkiye Ekonomisi”, “Kamu Diplomasisi”, “Kültürel Diplomasi”, “Enerji Diplomasisi”, “Müzakere Becerileri”, “Çatışma Çözümü ve Arabuluculuk” konulu seminerler verildi. Türkmen diplomatlar Anıtkabir ve TBMM, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek bu kurumların yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Yoğun geçen eğitim programı ardından heyet için İstanbul’da Sultanahmet Cami, Ayasofya Müzesi, Kapalıçarşı ve Galata Kulesi gibi tarihî yerleri görmeleri amacıyla sosyal programda da düzenlendi. Heyete TİKA ziyareti sırasında TİKA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Türkmen heyet üyeleri de TİKA’nın faaliyetlerinden çok memnun olduklarını ifade ederek söz konusu programın düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

Sonraki Haber

Ortak Kültür Mirasımızın Koruyucusu TİKA

TİKA Başkanı  Dr. Serdar ÇAM’ın SGK Vizyon Dergisi'nden Mehtap Altınok'a verdiği özel röportaj 1-Başta yakın coğrafya olmak üzere Afrika'dan Asya'ya, Amerika'dan Sibirya'ya kadar birçok yerde kalkınma yardımları yapan son derece önemli bir kuruluşun Başkanısınız. Röportajımıza TİKA ne zaman kuruldu,...