Haberler

20 Şubat 2016

Türkmenistan’da Diplomatlar Günü Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü işbirliğinde Türkmenistan’da Diplomatlar Günü kutlandı.

Türkmenistan 2009 yılından bu yana alınan kararla her yıl 18 Şubat tarihini “Diplomatlar Günü” olarak kutlamakta olup, bu yıl da Türkmen diplomatların yetiştirildiği Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü bünyesinde organize edilen sergi, konferans ve konser programları ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Türkmenistan ve Türkiye’de karşılıklı olarak her yıl gerçekleştirilen akademik ders ve seminerler çerçevesinde, 18 Şubat Diplomatlar Günü nedeniyle Enstitü öğrencilerine yönelik ders vermek üzere Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler ile T.C. Dışişleri Bakanlığı mensupları TİKA aracılığıyla Türkmenistan’a davet edildiler.

15-18 Şubat 2016 tarihleri arasında, Enstitü bünyesinde “Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi”, “Uluslararası Hukuk”, “Uluslararası Ekonomi” ve “Uluslararası Gazetecilik” fakültelerinde eğitim gören öğrenciler için, İstanbul Medipol Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından “Uluslararası Humaniter İşbirliği ve İnsan Hukukları”, “Uluslararası Girişimcilik”, “Uluslararası Enerji Güvenliği ve Makro-Ekonomi” alanlarında dersler verildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı mensupları tarafından da “Dışişleri Bakanlığı Teşkilat Yapısı ve Görevleri” ile “Günümüz Türk Diplomasisi’nin Organizasyon ve Yöntemsel Özellikleri” konularında seminerler verildi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkmen Diplomasisi: Tarihi, Bu Günü ve Geleceği” konulu Uluslararası konferans, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un kutlama mesajını Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un okumasıyla başladı. Konferansa Türkmenistan’da akredite olan tüm diplomatik misyon temsilcileri ile birlikte öğrencilere ders vermek üzere TİKA tarafından Türkmenistan’da görevlendirilen akademisyenler ve TİKA Türkmenistan Koordinatörlüğü çalışanları da katıldı.

Türkmenistan’da akredite olan diplomatik misyon ve uluslararası kuruluşların faaliyetlerinin tanıtılması maksadıyla düzenlenen sergide, TİKA tanıtım standı kurularak TİKA’nın Türkmenistan’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerin tanıtımına yönelik görseller ve TİKA tarafından basımı gerçekleştirilen kitap ve dergiler sergilendi.

Diplomatlar Günü kutlamaları, düzenlenen resepsiyonla son buldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Irak'taki Türkmen Futbol Klüplerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Türkmen gençlerin kurduğu 6 futbol takımına spor malzemeleri desteğinde bulundu. TİKA, Kuzey Irak’ta Türkmenlere yönelik gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Türkmen gençlerin kurduğu...