Haberler

11 Nisan 2016

Türkmenistan ile Sağlık Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Türkmenistan’da sağlık alanında geliştirdiği proje ve faaliyetlerine, Türkmenistan Hükümeti ve Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) işbirliğinde düzenlenen 0-3 yaş arasındaki bebek ve çocuklara yönelik pediatri hizmetlerinin geliştirilmesi eğitim programı ile devam ediyor.

Türkmenistan’da eğitim, sağlık, tarım, kültür ve turizm gibi birçok alanda faaliyet gösteren TİKA, sağlık sektöründe Türkiye ve Türkmenistan arasında karşılıklı tecrübe alışverişi kapsamında işbirliği gerçekleştiriyor. Türkmenistan hükümeti ile doğrudan yapılan işbirliği yanında; Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Japonya Uluslararası Kalkınma Ajansı (JICA) gibi uluslararası teşkilatlar işbirliğinde sağlık alanında proje ve faaliyetler yürütülüyor.

2016 yılında TİKA ve UNICEF arasında imzalanan anlaşmaya istinaden ilk olarak Ankara Üniversitesi Pediatri ve Sosyal Gelişim Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlgi Ertem’in başkanlığındaki bir heyet Türkmenistan’a çalışma ziyaretinde bulundu. Türkmenistan yetkilileri ile 2011 yılından bu yana ülkedeki gelişimsel pediatri alanının geliştirilmesi ve çocuklar için erken müdahale hizmetleri sistemi oluşturulmasına yönelik çalışmaları olan Ertem, bu alanda Türkiye ve uluslararası platformlarda yaptığı faaliyetlerle biliniyor.

Ziyaret kapsamında, Türkmen yetkililer ile temaslar sağlanarak çocuk sağlığı alanında ilk eğitim programı düzenlendi. Düzenlenen bir haftalık eğitim programı süresince Türkmenistan’ın 2015-2020 yılları için gelişimsel pediatri ve erken müdahale hizmetleri eylem planı kapsamında Türkmen uzmanlar ile bir araya gelen heyet tarafından, bu hizmetlerin geliştirilmesinde ülkeye yardımcı olacak bir dizi tavsiyelerde bulunuldu. Çocukların gelişimsel zorluklarının ele alınmasında transdisipliner bir yaklaşımın benimsenmesi, Çocuk Gelişimi İzleme Uluslararası Kılavuzu (GMCD) olarak adlandırılan ve çocuk gelişimini izlemek için geliştirilen ilk uluslararası yöntemin tanıtımı ve ülke genelinde kaliteli hizmet sağlanmasına yönelik yeni modellerin geliştirilmesi bu tavsiyelerin başında geliyor. Yapılan bu çalışmalar, çocukların optimal gelişimi için elverişli bir ortam oluşturulması suretiyle gelişimsel sorunların çözümüne katkı sağlamayı hedefliyor.

Eğitim programı sonunda Aşkabat’ta düzenlenen ve Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakan Yardımcısı, Türkmenistan Eğitim Bakan Yardımcısı, T.C. Aşkabat Büyükelçisi, TİKA ve UNICEF Temsilcileri ve ulusal ve uluslararası uzmanların katılım sağladığı üst düzey yuvarlak masa toplantısında erken çocukluk döneminde gelişim ile ilgili yapılan ortak çalışmaların sonuçları özetlendi. Belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli stratejiler üzerinde duruldu.

Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı ile TİKA arasında 2016 yılı içinde imzalanması planlanan “Sağlık Alanında İşbirliği Protokolü” ile birlikte mevcut işbirliğinin artırılması bekleniyor. 

Sonraki Haber

Özbekistan Girişimci Kadınlar Derneği’nin Yenilenen Binası Hizmete Açıldı

Özbekistan’ın ilk kadın sivil toplum kuruluşu olan Girişimci Kadınlar Derneğinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen merkez binasının açılış töreni TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyetin katılımı ile gerçekleştirildi.   TİKA,...