Haberler

30 Ocak 2015

Türkmenistan Merv Şehri 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Resmi Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türkmenistan Kültür Bakanlığı işbirliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle gerçekleştirilen Türkmenistan Merv şehri 2015 Türk Dünyası Kültür Başkenti resmi açılış töreni Merv’de düzenlenen programlarla gerçekleştirildi.

TÜRKSOY üye ülkeleri tarafından  2013 yılında Türkiye’nin Eskişehir şehri, 2014 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan şehri ve 2015 yılında Türkmenistan’ın Merv şehri Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmişti. TÜRKSOY ve Türkmenistan Kültür Bakanlığı işbirliği ve TİKA’nın destekleriyle gerçekleştirilen Türkmenistan Merv şehri 2015 Türk Dünyası Kültür Başkenti resmi açılış töreni Merv’de düzenlenen programlarla gerçekleştirildi.

Merv şehrine 2015 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanı verilmesi münasebetiyle Mari vilayetinin Tarihi Müzesinde Türk Dünyası güzel sanatlar, el sanatları ve fotoğraf sergisi, Ruhiyet Sarayında Türk Dünyası müzik ve folklor gruplarının konseri ile resmi açılış töreni yapıldı.

TÜRKSOY ve Türkmenistan Kültür Bakanlığı işbirliği ve TİKA’nın destekleriyle gerçekleştirilen program kapsamındaki törene TÜRKSOY ve TİKA yetkililerinin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Makedonya, Bosna Hersek, Macaristan, Bulgaristan, Gagavuz (Moldova), Rusya Federasyonu bölgeleri: Tataristan, Başkirtistan, Hakasiya, Tuva, Saha-Yakudistan, Kalmukistan ve Altay’dan kültür alanındaki temsilciler ve gruplar katıldı.

Tören programı boyunca çadırlar ile Türkmen köyü örnekleri, Mari vilayetinin çeşitli ilçelerinden el sanatçılarının çalışmaları, milli kumaşlar, kostümler,   halılar, takılar ve saz aletleri sergilendi. Programın bir diğer kısmında ise Kadimi Merv bölgesinde restorasyonu TİKA tarafından 2004 yılında tamamlanan Sultan Sancar Türbesi ve Yusuf Hemedani türbesi gibi tarihi alanlar ziyaret edildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan 15 ülke Polisine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) öncülüğünde geçen yıl yürütülen uluslararası eğitim işbirliği projeleriyle 15 ülkeden 847 polise eğitim verildi. TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde 2007-2008 döneminde başlatılan "Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi"...