Haberler

10 Ekim 2022

Uganda’da Kuraklıkla Mücadeleye TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uganda’da kuraklıkla mücadele kapsamında Teso bölgesi çiftçilerine dağıtılmak üzere Operation Wealth Creation (OWC) ofisine pedallı su pompası desteği sağlandı.

1000 litre kapasiteye sahip pedallı su pompaları, Kapelabyong ilçesinde gerçekleşen devir teslim töreni ile yetkililere teslim edildi.

Törene; Uganda Çalışma ve Ulaşımdan Sorumlu Devlet Bakanı Musa Echweru, Kapelabyong, Amuria ve Katawi milletvekilleri, OWC Teso bölgesi sorumluları ile TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon katıldı.

Desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür

Uganda Çalışma ve Ulaşımdan Sorumlu Devlet Bakanı Echweru, yıllardır bu bölgenin kuraklık ile zorlu mücadeleler verdiğini belirterek bu anlamlı destekten dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Echweru, “Elbette yağmur yağdıracak gücümüz ve kapasitemiz yok, o yaratıcının işi; ama çözüm bulmak için gücümüz, kapasitemiz ve aklımız mecvut. OWC iyi ki bu dost ülkenin yardım eli markası olan TİKA ile iletişime geçmiş, bakın burada bugün sizin hatta çocuklarınız geleceği duruyor. Verimli topraklarımızı kurak dönemde de coşturalım ve bunun meyvesini toplayalım. Türkiye Cumhuriyeti’nin merkezden bu kadar uzak yerlerde bile size gelip bulmuş olmasını bir fırsata çevirelim.” İfadelerini kullandı.

Teso bölgesi hakkında

135 çiftçinin ortaklaşa kullanımında olacak 45 adet taşınabilir pedallı su pompası ile kuraklık döneminde toprağın altındaki suyun, insan gücü ile çıkarılması sonucunda %60’lara varan kaybın %25’lere düşürülmesi hedefleniyor.

Başta Casawa sebzesi yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgede; soğan, mısır, buğday da üretilmektedir.

Cumhurbaşkanlığına bağlı OWC ofisince takip edilecek ve 6 aylık raporlar tutulacak olan projenin üçüncü senesinde ülke içi pazara en çok Casawa sağlayan bölge olma hedefi bulunuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kolombiya’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cartagena Belediyesi ve Cartagena Atölye Okulu iş birliğinde Kolombiya’nın Cartagena şehrinde mesleki eğitime katkı sağlamak amacıyla marangozluk ve kaynakçılık atölyeleri kurdu. Kolombiya’nın beş büyük şehrinden birisi olan Cartagena’da...