Haberler

05 Eylül 2016

Ukrayna’nın Kültürel Başkenti Lviv’de Türkçe Coşkusu

Ukrayna’nın en köklü eğitim kurumlarından biri olan Lviv Milli İvan Franko Üniversitesi Şarkiyat Bölümü ve Türk Dili ve Edebiyatı Merkezi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle yenilendi.

Yenilenen Lviv Milli İvan Franko Üniversitesi Şarkiyat Bölümü ve Türk Dili ve Edebiyatı Merkezi’nin açılış töreni TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Üniversite Rektörü Volodımır Melnik ve Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Zengin tarihe ve kültürel geleneklere sahip Lviv Milli İvan Franko Üniversitesinde Şarkiyat Bölümü bünyesinde 2014 yılında “Türk Dili ve Edebiyatı” dalında kontenjan açıldı. Öğrenciler arasında kısa sürede popüler olan mezkûr dalda öğrenci sayısının arttırılması için her sene kontenjan açılabilmesi için Türkçe eğitimine tahsis edilen sınıflarda tadilat ve donanım eksiği vardı.

Şarkiyat Bölümü odası, yeni kurulan Türk Dili ve Edebiyatı Merkezi ve Türkoloji öğrencilerinin ders gördükleri iki sınıfta ihtiyaç duyulan kapsamlı tadilat çalışmaları TİKA tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca anılan sınıflara akıllı tahta ve bilgisayarlar başta olmak üzere modern donanım ve özel tasarım mobilya temin edildi. 

Açılış töreninde konuşma yapan Üniversite Rektörü Volodımır Melnik, TİKA ve üniversite arasında tahsis edilen işbirliğinin hızla geliştiğini ve ilk somut sonuçların ortaya çıktığını vurgulayarak, üniversitenin fiziki şartlarının iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalardan dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkür etti. Lviv Milli İvan Franko Üniversitesine sağlanan destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA projeleriyle şehitliklerimiz başta olmak üzere Batı Ukrayna topraklarında bulunan ortak kültürel mirasımızın yaşatılmasına ve araştırılmasına katkı sağlayacak yeni nesil uzmanların yetiştirilmesinin amaçlandığını ifade eden TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ise, Lviv Milli İvan Franko Üniversitesi ile işbirliğinin her geçen gün artacağına dair ümidini paylaştı.

1661 yılında kurulan Lviv Milli İvan Franko Üniversitesi, Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olup, Ukrayna’nın en eski üniversitesi konumunda. Her sene yapılan değerlendirmelere göre Lviv Milli İvan Franko Üniversitesi Ukrayna’nın en iyi 5 üniversite arasında yer alıyor. Mezkûr Üniversitede Doğu dillerinin öğretimine 1817 yılında başlandı ve bu ilim yuvasında dünyada bilinen birçok şarkiyatçı yetiştirildi. Sovyetler Birliği zamanında kapatılan Şarkiyat Bölümü 1997 yılında yeniden tesis edildi. Hâlihazırda Şarkiyat Bölümünde Türkçe, Arapça, Farsça, Japonca, Çince ve Korece dersleri veriliyor.

Sonraki Haber

El Halil Haremi İbrahim Camii Kadınlar Mescidi Halıları TİKA Tarafından Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından (TİKA) Harem-i İbrahim Camii ana kısım ve Hz. İbrahim makamından sonra Kadınlar Mescidinin de halılarını yenilendi. TİKA tarafından Filistin’in el-Halil şehrinde bulunan Hz. İbrahim (a.s) ve ailesinin kabir...