Haberler

15 Ekim 2014

Ukrayna'da Sağlık Sektörüne Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Podol Danışma ve Tanı Merkezine modern laboratuvar ekipmanı desteğinde bulunuldu.

Ukrayna’da geçtiğimiz yıllarda başlatılan sağlık reformu kapsamında kurulan danışma ve tanı merkezleri, üç basamaktan oluşan (I. basamak muayene, II. basamak tanı ve teşhis, III. basamak yoğun tedavi ve bilimsel araştırma çalışmaları) sağlık sisteminin bel kemiğini oluşturmakla beraber ülkede yaşanan ekonomik problemler sebebiyle devletten çok kısıtlı destek alabiliyor. Bu çerçevede, 150.000’i aşkın kişiye hizmet veren Podol Danışma ve Tanı Merkezinde ihtiyaç duyulan modern laboratuvar ekipmanı TİKA tarafından temin edilerek sunulan sağlık hizmetinin kalitesi ve verimliliği arttırıldı.

TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar Podol Danışma ve Tanı Merkezi’nde Kiev Podol Reyonu Devlet İdaresi Başkanı Valentin Mondrıyvskiy, Podol Danışma ve Tanı Merkezi Başkanı İgor Korolık ve TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat’ın katıldığı törenle yetkililere teslim edildi.

Törende yaptığı açıklamalarda, TİKA’ya minettarlığını dile getiren Podol Danışma ve Tanı Merkezi Başkanı Korolık, söz konusu ekipman sayesinde erken teşhiste büyük önem arz eden kaliteli laboratuvar testlerinin yapılabileceğini ve dolayısıyla kanser dȃhil olmak üzere birçok hastalığın önlenebilmesi için vaktinde tedbir alınmasının mümkün olacağını kaydetti. Eski metotlarla yapılan laboratuvar test sonuçlarının 7 günde alınabildiğini ifade eden Podol Danışma ve Tanı Merkezi Başkanı Korolık, yeni ekipman yardımıyla bu sürenin yaklaşık 2 saatte indirilebileceğini, 1 saatte ise 200 kadar testin yapılabileceğini vurguladı.

Ukrayna’nın sağlık sektörüne verdiği destek için TİKA’ya teşekkürlerini bildiren Kiev Podol Reyonu Devlet İdaresi Başkanı Mondrıyvskiy, son zamanlarda yaşanan siyasi ve ekonomik krizden etkilenen Ukrayna’nın sağlık sektörünün uzun vadede gelişmesine yönelik bu ve benzeri projelerin gerçekleştirilmesiyle ileride verimli işbirliğinin yapılacağını ümit ettiğini dile getirdi.
Daha çok özel hastane ve laboratuvarlarda bulunan bu tür ekipmanların ilk defa bir devlet sağlık kurumunda kullanılmasıyla beraber emekliler, engelliler, çok çocuklu aile ve düşük gelire sahip vatandaşlar gibi sosyal gruplar da kaliteli laboratuvar hizmetlerine ulaşabilecek.

Sonraki Haber

Ahalteke Atlarının Dünyaya Tanıtılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Türkmen Atları Devlet Birliği Atçılık Kompleksi Kalkınış Atlı Oyunlar Grubu’nun Ekim ayı içerisinde İtalya’nın Latina şehrinde düzenlenecek Uluslararası Sirk Festivali”ne katılımına destek verildi. TİKA ve Türkmen Atları Devlet...