Haberler

26 Ekim 2016

Ürdün’de Filistinli Mültecilere Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) işbirliğiyle Ürdün’de bulunan 8 Filistin mülteci kampında yaşayan engelli Filistinlilerin ailelerine tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Ürdün’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Ürdün’de bulunan 8 Filistin mülteci kampında yaşayan ve çeşitli fiziksel engelleri nedeniyle sosyal hayata katılma fırsatı bulamayan Filistinli 166 aileye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler için İş ve Yardım Ajansı (UNRWA) işbirliğiyle tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

Amman’da bulunan ve yaklaşık 154.000 kişinin yaşadığı Wahdat Filistin Mülteci Kampındaki Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen teslim törenine Türkiye Cumhuriyeti Amman Büyükelçiliği’nden Müşteşar Emin Melih Tezel, UNRWA Ürdün Direktörü Roger Davıes ve TİKA Amman Koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım katıldı.

UNRWA Direktörü Roger Davıes konuşmasında özellikle engelli insanların topluma kazandırılmasında sağlanan destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkür etti. Konuşmasında Türk halkının Filistin meselesine verdiği önemi belirten TİKA Amman Koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım ise, kardeşlik hukuku çerçevesinde her zaman olduğu gibi bundan sonra da mültecilere yönelik faaliyetlerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yaklaşık yüz elli dört bin mültecinin yaşadığı Wahdat kampında bulunan Toplumsal Rehabilitasyon Merkezinde özellikle 14 yaşına kadar zihinsel engelli çocukların eğitimi sağlanıyor. TİKA tarafından sağlanan tıbbi ekipmanlarla, fiziksel engelleri nedeniyle toplumsal hayata katılamayan kişilerin bu ihtiyaçlarının bir nebze de olsa giderilmesi amaçlanıyor.

Sonraki Haber

Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından T.C. Duşanbe Büyükelçiliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’ne (TÖMER) donanım desteği verildi. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle, Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’ne...