Haberler

22 Mayıs 2018

Ürdünlü Salt Restorasyon Akademisi Uzmanlarına Çalışma Ziyareti

Ürdün’de Salt Restorasyon Akademisi’nde görevlendirilecek uzmanlardan oluşan heyete Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla çalışma ziyareti düzenlendi.

TİKA Ürdün’de yürüttüğü çeşitli teknik yardım ve işbirliği projelerinin yanı sıra ortak tarihi ve kültürel varlıkların korunması, sahip çıkılması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması misyonu kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Ürdün Salt Büyükşehir Belediye Başkanı Khalit Hüseyin Al Khashman başkanlığında Ürdün Salt Şehrindeki tarihi yapıların korunması ve restore edilerek kullanıma açılması amacıyla kurulması planlanan Salt Restorasyon Akademisi’nde görevlendirilecek uzmanlardan oluşan heyete Türkiye’de çalışma ziyareti düzenlendi.

Ürdün’ün başkenti Amman’ın batısında yer alan Salt şehri, tarih boyunca önemini koruyan şehitliğimize ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle ülkemiz için büyük önem taşıyor. Salt şehrinde bulunan tarihi yapıları restore etmek amacıyla Salt Belediyesi ve Salt Üniversitesi işbirliğinde kurulması planlanan Salt Restorasyon Akademisi’nde görev yapacak uzmanlardan oluşan heyete İstanbul’da teknik bir ziyaret düzenlendi.

Ziyaret kapsamında İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Müdürlüğü, Rölöve ve Restorasyon Müdürlüğü (Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü, Ayasofya Müzesi Müdürlüğü, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü’nde (KUDEB) konuyla ilgili eğitimler verilerek yerinde incelemelerde bulunuldu.

Heyet ayrıca üniversiteler arasında işbirliğini geliştirmek ve restorasyon alanında ülkemiz tecrübelerinden faydalanmak amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Galip Cansever’i ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi değerli öğretim görevlilerini makamlarında ziyaret etti.

Sonraki Haber

Sıtma ile Mücadelede Cibuti’ye Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de Obock vilayetinde Yemenli göçmenlere ev sahipliği yapan Merkezi Kampı’na, Dikhil Vilayeti ve nüfusun yoğunlaştığı farklı yerleşke ve bölgelere sıtma ile mücadele için ekipman desteğinde bulunuldu. Cibuti...