Haberler

18 Nisan 2024

İlber Ortaylı Macaristan’daki Türk Öğrencilere Türk-Macar Kültür Bağlarını Anlattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Macaristan’da söyleşi gerçekleştiren Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, Türk ve Macar halklarının ortak tarihini ve kültürel bağlarının önemini anlattı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında Budapeşte’deki Türk öğrencilere yönelik bir söyleşi programı düzenledi. Program, Türkolog Gabor Fodor’un moderatörlüğünde Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Merkezi’nde gerçekleştirildi ve Türkiye Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Eksioglu ile büyükelçilik mensupları da katıldı.

Söyleşi sırasında İlber Ortaylı, Türk ve Macar halklarının ortak tarihini ve kültürel bağlarını, Macaristan’daki Türkoloji çalışmalarının önemini anlattı. Ayrıca gençler için meslek edinme ve dil öğrenimi konularında da değerli tavsiyelerde bulundu. Programa katılan Türk öğrencilerin yoğun ilgisi dikkat çekti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Vietnamlı Öğrencilere Ulaşım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Vietnam’da faaliyet gösteren An Phu Kadın Birliği ve An Giang İslam Topluluğu iş birliğinde; eğitim çağındaki çocukların okullarına ulaşım sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla 300 öğrenciye bisiklet dağıtımı...