Haberler

28 Şubat 2024

KKTC’de düzenlenen “Uluslararası Yitip Giden Kültürel Miras Sempozyumu”na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Uluslararası Yitip Giden Kültürel Miras Sempozyumu” KKTC’de düzenlendi.

TİKA, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi, Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği ve Alashia Terracotta Sanat Topluluğu iş birliğinde organize edilen “Uluslararası Yitip Giden Kültürel Miras Sempozyumu” KKTC’de düzenlendi.

22-23 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleşen etkinlikte toplamda 10 oturum düzenlenirken, 40 bildiri sunumu gerçekleştirildi.

Sempozyumda, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması konuları geniş kapsamlı olarak ele alındı. Ayrıca, farklı konu başlıklarında yapılan deneysel atölyeler katılımcıların ilgisini çekti.

T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun eşi Birgül Feyzioğlu’nun da eğitici olarak yer aldığı atölye çalışmaları, sempozyuma katkı sağladı.

Sempozyum açılış töreninde, KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Tümer, TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş ile Alashia Terracotta Sanat Topluluğu adına sanatçı, küratör Ayhatun Ateşin hazır bulundu.

Temel amacı, tahrip edilen ve yok olup gitmeye yüz tutmuş kültürel mirası koruma algısını güçlendirmek ve kültürel mirası koruma çabalarına ışık tutmak olan, KKTC’de ilk kez düzenlenen Uluslararası Yitip Giden Kültürel Miras Sempozyumunda, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistinli Kadınlara Yönelik İmalathane ve Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Filistin’in kırsal bölgelerinde yaşayan bedevi kadınlara yönelik süt ürünleri alanında modern üretim ekipmanları temin ederek eğitim desteği verildi. Filistin'de yaşayan bedevi toplulukları, uzun süredir yasadışı yerleşimcilerin taciz...