Haberler

26 Nisan 2024

Moğolistan’da “UNESCO Uluslararası Göçebe Medeniyetler Çalışması Enstitüsü”ne TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’da UNESCO’nun Sosyal ve Beşeri Bilimler sektöründe Ulanbator’da faaliyet gösteren Uluslararası Göçebe Medeniyetler Çalışması Enstitüsü’ne biyoarkeolojik laboratuvar kurdu ve labaratuvar kütüphanesine malzeme ve ekipman desteği sağladı.

UNESCO’nun Sosyal ve Beşeri Bilimler sektöründe Ulanbator’da faaliyet gösteren Uluslararası Göçebe Medeniyetler Çalışması Enstitüsü, 1998 yılında Endonezya, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Moğolistan Hükümetleri arasında imzalanan çok taraflı uluslararası anlaşma ile kuruldu.

Merkezi Moğolistan’da bulunan UNESCO’nun ilk ve tek kategori II statüsü olan enstitü  kurulduğundan bu yana göçebe kültürü ve gelenekleri olan ülkelerin yerel halklarının yaşamlarını sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel yönden araştırmanın yanı sıra bilimsel konferanslar organize ediyor.

TİKA tarafından sağlanan destek ile enstitünün biyoarkeolojik laboratuvarı odası onarılarak, labaratuvar kütüphanesine kitap rafları, toplantı masaları, akıllı tahta gibi malzemelerin yanısıra biyoarkeolojik laboratuvar odasına da osteometrik tablo, yayma kumpas, kayar kaliper, mandibulometre gibi laboratuvar ekipmanları temin edildi.

Enstitü Başkanı Mönhtuul Çuluunbaatar yaptığı açıklamada; “ Enstitümüz tarafından üye ülkeleri olan Endonezya, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’ye ayrı ayrı destek taleplerimiz iletilmişti. Türkiye’nin resmi kuruluşu olan TİKA bize destek verdi. Enstitümüzün faaliyetlerine katkıda bulunan Türkiye’ye, Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür ederim.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Düzenlenen “Bakü Uluslararası Turizm Fuarı” Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleri ile Global Sağlık Platformu organizasyonunda Azerbaycan’da düzenlenen “Bakü Uluslararası Turizm Fuarı” tamamlandı. TİKA’nın destekleriyle başkent Bakü’de, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Romanya, Rusya, Kuveyt...