Haberler

14 Haziran 2024

Özbekistan’da Balıkçılığın Geliştirilmesine Yönelik Tecrübe Paylaşım Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) “Özbekbalıkendüstri” derneği üyesi 17 Özbekistanlı katılımcıya Türkiye’nin balık yetiştiriciliği konusundaki deneyimleri aktarıldı.

TİKA, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü iş birliğinde, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Merkezi’nde (AKSAM) bir hafta boyunca teorik ve uygulamalı eğitim gerçekleştirildi. Eğitimde, katılımcılara kısıtlı su kaynaklarından maksimum yararlanmaya imkan sağlayan ve suyun sınırlı olduğu yerlerde üretim yapılabilmesi avantajı nedeniyle geleceğin yetiştirme tekniği olarak kabul edilen kapalı devre sistemlerinde (RAS) balık yetiştiriciliği eğitimi verildi.

Balık üretim tesisi incelenmesi, kuluçkahane yönetimi ve inkübasyon sistemlerinin uygulamalı eğitimi ile başlayan programda, akvaryum balıkçılığı, sıcak su balık türlerinin entansif yöntemle üretildiği sazan balığı, yayın balığı, Tilapya ve mersin balığı üretimi konuları ele alındı. Ayrıca, yetiştiricilik ortamında olan suyun filtre edilmesinden sonra tarımsal üretim için tekrar kullanıldığı ve bu ortamda sebze yetiştirilmesine imkan tanıyan akuaponik sistemler teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı.

Program kapsamında, özel sektöre ait açık denizde kafes yetiştiriciliği kültürünü göstermek için bir çupra balığı üretim işletmesi ziyaret edildi. Eğitim süresince, balık hastalıkları laboratuvarında uygulamalı mikroskopi, otopsi, bakteri aşılama ve balık organlarından numune alma eğitimi verildi. Program, katılımcılara sertifikalarının takdim edildiği törenle tamamlandı.

Bu tecrübe paylaşımı programı, Türkiye’nin balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğindeki uzmanlığını Özbekistan’a aktarmak ve bu alanda Özbekistan’ın kapasitesini artırmak amacıyla önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Sonraki Haber

Türkiye Körler Federasyonu Heyeti TİKA’nın Desteğiyle Özbekistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Türkiye Körler Federasyonu heyeti Özbekistan’da temaslarda bulundu. Türkiye Körler Federasyonunun Özbekistan ziyareti, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesindeki ülkelerde faaliyet gösteren muhatap üst kuruluşlarla iş birliği yapmak ve ülkemizin...