Haberler

14 Haziran 2024

Türkiye Körler Federasyonu Heyeti TİKA’nın Desteğiyle Özbekistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Türkiye Körler Federasyonu heyeti Özbekistan’da temaslarda bulundu.

Türkiye Körler Federasyonunun Özbekistan ziyareti, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesindeki ülkelerde faaliyet gösteren muhatap üst kuruluşlarla iş birliği yapmak ve ülkemizin öncülüğünde uluslararası Türk Körler Birliği adı altında bir kuruluş oluşturma amacı taşıyor.

Program süresince Türkiye Körler Federasyonuna bağlı 8 kişilik heyet, Özbekistan’da ilgili kurumlarla bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Heyet, ülkedeki kör ve az gören bireylerin sosyal yaşantıları, eğitim, istihdam ve boş zaman değerlendirme olanakları gibi konular hakkında Özbekistan Körler Derneği ile bilgi alışverişinde bulundu.

Ziyaretlerin son gününde, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Mehmet Emin Demirci ile Özbekistan Körler Derneği Başkanı Ergaş Norpulatov, TİKA Taşkent Program Koordinasyon Ofisini ziyaret etti. Yapılan görüşmede, başta eğitim ve istihdam olmak üzere engellilere yönelik sosyal ve kültürel projelerin hayata geçirilmesi ile ilgili çalışmalar değerlendirildi.

Bu ziyaret, Türkiye ve Özbekistan arasında engellilere yönelik iş birliğinin güçlendirilmesi ve sosyal projelerin geliştirilmesi adına önemli bir adım olarak görülüyor. Uluslararası Türk Körler Birliği’nin oluşturulması yolunda atılan bu adımlar, iki ülke arasındaki dayanışmayı ve iş birliğini artırmayı hedefliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gazze’deki Tek Faal Doğum Hastanesine İlaç ve Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazze'nin kuzeyindeki es-Sahabe Doğum Hastanesine ilaç ve tıbbi malzeme desteği sağladı. TİKA’nın destekleriyle Gazze’deki tek faal doğum hastanesine ilaç ve tıbbi malzeme yardımı yapıldı. Gazze'nin merkezinde, genel sağlık...