Haberler

04 Nisan 2024

TİKA’dan Burkina Faso’da Tarımsal Üretime Destek

Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Dost Eli Derneği ve SOHBA Derneği iş birliğinde, Burkina Faso’nun Bakata bölgesinde tarımsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla papaya, soğan ve domates ekimi gerçekleştirdi.

Proje kapsamında ihtiyaç sahibi aileler ürünlerin ekimi konusunda uzman ekipler tarafından eğitilerek, TİKA tarafından ailelere ürünlerini ekebilmeleri amacıyla tohum, gübre ve ilaç desteği sağlandı.

Tarlaların temini, ekime hazırlanması, sulama sistemlerinin kurulması, yetimlerin ve ailelerinin eğitilmesi gibi çalışmaların Dosteli Derneği tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde, ailelerin elde ettikleri gelir ile çocuklarının okul masraflarını ve ailelerinin temel ihtiyaçlarını giderebilecekler.

Proje kapsamında TİKA tarafından Türkiye’den getirilen 2 adet traktör ve tarım aletleri konusunda ailelere eğitimler verilerek, traktör ile yapılacak tarım çalışmaları için Burkina Faso’dan 60 hektar arazi tahsis edildi. Projeden toplamda 450 kişinin fayda sağlaması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın İftar Sofrası Gambiya’da Öğrenciler İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gambiya Yüksek İslam Konseyi iş birliğinde, konseyin Kanifing bölgesinde yer alan merkezinde 200 medrese öğrencisi için iftar programı düzenlendi. İftara, T.C. Banjul Büyükelçisi F. Türker Oba, TİKA...