Haberler

25 Mart 2024

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Arnavutluk’ta TİKA Tarafından Yenilenen Kreşi Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Arnavutluk’taki temasları kapsamında TİKA tarafından tadilatı ve donanımı yapılan kreşi ziyaret edip çocuklara hediyeler verdi.

Çevik’e, başkent Tiran’daki 11 No’lu “Kelebekler” kreşini ziyaretinde, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, TİKA Tiran Koordinatörü Mustafa Ata, Tiran Belediyesi Kreş ve Anaokulları Genel Müdürü Zhaneta Beqiri ile Belediye temsilcileri eşlik etti.

Çevik, Balkanlar’da eğitim alanında 1000 proje yürüttüklerini, bunun 131’inin Arnavutluk’ta gerçekleştiğini söyledi.

Çevik, “Buradaki çocukların mutluluğunu gördüğümüz zaman aklımıza şu geliyor; çocuklara bilişsel, sosyal ve duygusal anlamda verilen bu eğitimlerle TİKA’nın da sağladığı ekipmanla güzel bir oyun ortamı yaratılarak, onların hem duygularının gelişmesine hem bilinçlerinin gelişmesine hem de fizik ve koordinasyonunun sağlanmasına, motor sistemlerinin gelişmesine katkı sağlamış oluyoruz.” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Atay da TİKA’nın Arnavutluk makamlarının da müsaadesiyle ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarını bırakabileceği bir ortam oluşturduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Arnavutluk’ta benim dikkat ettiğim bir husus, kadınların iş gücüne katılımı çok yüksek, hayatın her alanında kadın aktif. Bu muhafaza edilmesi gereken bir olgu. Bu kreşlerin modernize edilmesi ve destek sağlanması sayesinde annelerin, kadınların iş gücüne katılım durumlarının da çocuktan dolayı geri kalmamasını sağlamış oluyoruz.”

Tiran Belediyesi bünyesindeki Kreş ve Anaokulları Genel Müdürü Zhaneta Beqiri de TİKA’nın katkılarının hizmet kalitesinin iyileştirilmesine etki ettiğini vurgulayarak, “Yıllar boyunca verilen bu destek ve iş birliği için minnettarız.” dedi.

Laprak 11 Nolu “Kelebekler” Kreşi Hakkında

Kreşler ve Anaokulları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan ve 1950 yılında Tiran’ın Laprak bölgesinde inşa edilen 50 öğrenci kapasiteli kreşin bitişiğinde yer alan Tiran eski belediye binasını, Tiran Belediyesi adı geçen genel müdürlüğe kreş olarak kullanılmak üzere tahsis etmiştir. Yapının tadilatı ve donanımı 2021 yılında Başkanlığımızca gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde kreşin kapasitesi 80 öğrenciye yükseltilmiştir. Ancak, kreşin tadilat sonrasındaki durumunun çok beğenilmesi sebebiyle talep artmış olup, halihazırda 6 aylıktan – 3 yaşına kadar olan 146 çocuğa hizmet verilmektedir.

Sonraki Haber

TİKA, Ramazan Bereketini Karadağ’da İhtiyaç Sahibi Ailelerle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen “Ramazan Programları” kapsamında, Karadağ’da ihtiyaç sahibi toplamda 1150 aileye temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan gıda paketleri dağıtılıyor. Ramazan ayı münasebeti ile TİKA tarafından yürütülen “Ramazan Programları” kapsamında...