Haberler

30 Mayıs 2024

Türk Akademisyenlerden Pakistanlı Meslektaşlarına İşitme Kaybı Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nden 9 akademisyen doktor, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da odyolog ve kulak burun boğaz doktorlarına yönelik iki günlük teorik bir kurs düzenledi.

Eğitim süresince Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gonca Sennaroğlu ve Prof. Dr. Esra Yücel, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Ayça Çirput ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özlem Konukseven, yenidoğan işitme testlerinin yaygınlaştırılması ve işitme engeli tespit edilen yenidoğanların rehabilitasyon süreçleri hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Kursun ikinci gününde Pakistan Sağlık Bakanlığı Ulusal Düzenleme ve Koordinasyondan Sorumlu Dr. Malik Mukhtar Ahmad Bharath kurs salonuna gelerek, Türk halkı, devleti ve akademisyenlerine dostane paylaşımları için teşekkür etti ve odyoloji alanında iş birliğinin arttırılmasını istediklerini belirtti.

Türk akademisyen heyeti, Pakistan’da gerçekleştirilen 2nd Otocon2024 isimli kongrede sunumlarıyla yer aldı.

Kursun amacı hakkında

Türkiye’de uzun yıllardır devam eden yenidoğan işitme tarama testleri sayesinde, işitme engeli erken dönemde tespit edilip, doğru tedavi ve rehabilitasyon programlarıyla kişilerin engelsiz bir yaşama kavuşmaları sağlanabiliyor. Ancak Pakistan’da henüz yenidoğan işitme tarama sistemi kurulmamış olup, cihaz desteğine ihtiyaç duyan kişiler sivil toplum kuruluşları aracılığıyla destek alabilmektedir.

TİKA’nın destekleriyle hayata geçen bu kurs programıyla, erken dönemde ülke genelinde yaygınlaştırılmış işitme taramasının etkileri ortaya konarak, Pakistan hükümetince de bu sistemin benimsenmesi amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA Suriye’de Süt Üretimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Tel Abyad Süt Sağım Projesi” kapsamında Suriye’de üretim yapan çiftçilere süt sağım makineleri temin edildi. TİKA ve Urfa Tarım İl Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Tel Abyad Süt...