Haberler

06 Mayıs 2024

TİKA Desteğinde Gürcistanlı Uzmanlara “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Eğitimi” Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Eğitim Programı” kapsamında Gürcistan’dan gelen 14 uzman, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde (SUMAE) eğitim aldı.

TİKA, Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanlığı ile SUMAE Ulusal Su Ürünleri Gen Bankası iş birliğinde düzenlenen eğitim programında, balık sağlığı yönetimine giriş, su ürünleri yetiştiriciliğinde balık hastalıkları, su ürünleri yetiştiriciliği faaliyetlerinin yetkilendirilmesi (izinler/lisanslar), çevresel etki değerlendirme ve izleme eğitimi ile ticari balık stoklarını değerlendirmek için matematiksel yöntemler konuları anlatıldı.

İki gün süren eğitim programında, Türkiye’deki su ürünleri yetiştiriciliği yanında balıkçılık uygulamaları da ele alındı. Sektördeki en son gelişmeler hakkında bilgi verilen katılımcılar, deneyimlerini paylaşma ve işbirliği yapma fırsatı da buldu. Türk ve Gürcü uzmanlar, bilimsel metotları incelerken, deneyimlerini de birbirlerine aktardı.

Eğitim programı ile Gürcistan’ın tarım ve balıkçılık sektörlerindeki uzmanlarının bilgi birikimlerini arttırılması, ülkenin Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlamasının kolaylaştırılması ve balıkçılık alanında gelişmelerin sağlanması hedefleniyor.

Sonraki Haber

KKTC’de Kütüphanesi Olmayan Okula, TİKA’dan "Otobüs Kütüphane" Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından geri dönüşümü desteklemek amacıyla hayata geçirilen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bir ilk olan “Otobüs Kitap Kütüphanesi” hizmete açıldı. 1977’den bu yana eğitim öğretimini sürdüren Değirmenlik...