Haberler

26 Ocak 2024

TİKA, Etiyopya’daki Arıcılara Ekipman Desteği Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Etiyopya’da yaptığı arıcılık projesiyle yerli halkın bal üretimini artırmasına destek oldu. 

TİKA, ülkenin 2020’de “eyalet” statüsü kazanan Sidama bölgesinde, geleneksel yöntemlerle arıcılık yapan yoksul ailelere, arıcılık ekipmanları ve 10’ar adet arı kovanı temin etti. 

Geleneksel arıcılara Hawasa Üniversitesi iş birliğiyle eğitim desteği de sağlayan TİKA, projeyle özellikle arıcılık, hayvancılık ve tarımla uğraşan çiftçilerin yaşam standartlarını iyileştirmeyi hedefliyor. 

Arıcılık için çok ideal bir bölge olan Sidama Eyaleti’nde, geleneksel yöntemlerle yapılan arıcılıkla, kovan başına sadece 5 kilogram bal elde edilebilirken; TİKA’nın sağladığı destekle kovan başına üretim 5 kat artarak 25 kilograma çıkacak. 

Sidama Arıcılık Projesi’nin açılış programına Sidama Eyaleti Kuzey Bölgesi Başkanı Mengistu Bulo, TİKA Addis Ababa Koordinatörü Cengiz Polat ve Sidama Kalkınma Ajansı Başkanı Woyinshet Mengesha katıldı. 

“Arıcılıkta büyük potansiyele sahip” 

Sidama Arıcılık Projesi’nin açılış programında konuşan TİKA Addis Ababa Koordinatörü Cengiz Polat, Etiyopya’nın birçok alanda olduğu gibi arıcılık konusunda da büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve yaptıkları bu projeyle arıcılık ile uğraşan veya uğraşmak isteyen çiftçilere ilham vermeyi amaçladıklarını söyledi. 

Burada konuşan Sidama Kalkınma Ajansı Başkanı Mengesha, TİKA’ya teşekkür ederek, bu tür projelerin küçük dokunuşlarla büyük değişimleri tetiklediğini dile getirdi. 

Sidama Eyaleti Kuzey Bölgesi Başkanı Bulo da Türkiye’nin tecrübesinin Etiyopya’ya aktarılması açısından projenin büyük öneme sahip olduğuna işaret etti.

Sonraki Haber

TİKA Gambiya’da Kadın Çiftçileri Destekliyor 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Gambiya’da geçim kaynağı çiftçilik olan kadınlara üretimde kullanabilmeleri amacıyla “susam ve yer fıstığı yağı işleme makinesi” temin edildi.  TİKA ve Ulusal Kadın Çiftçiler Derneği (NAWFA) iş birliğinde, Gambiya'da tarımsal ürün çeşitliliğini artırmayı hedefleyen bir proje...