Haberler

26 Ocak 2024

TİKA Gambiya’da Kadın Çiftçileri Destekliyor 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Gambiya’da geçim kaynağı çiftçilik olan kadınlara üretimde kullanabilmeleri amacıyla “susam ve yer fıstığı yağı işleme makinesi” temin edildi. 

TİKA ve Ulusal Kadın Çiftçiler Derneği (NAWFA) iş birliğinde, Gambiya’da tarımsal ürün çeşitliliğini artırmayı hedefleyen bir proje hayata geçirildi. 

Proje kapsamında “Tarım Ürünleri İşleme Merkezi”ne susam ve yer fıstığı yağı işleme makineleri temin edildi. 

Brikama bölgesinin Lamin köyünde düzenlenen törende, 3 adet susam ve yer fıstığı yağı işleme makinası, NAWFA üyelerine teslim edildi. 

Bu makineler ile günde 4-5 ton susamdan %60 oranında yağ üretebilecek. 

Kadın çiftçilere ekonomik ve sosyal destek sağlamanın amaçlandığı proje ile çiftçilerin üretim kapasitesi arttırılarak gelir düzeylerinin yükseltilmesi hedefleniyor. 

NAWFA hakkında 

NAWFA, 1.070 köyden 30.000 kadın üyenin yer aldığı bir dernek olup, kadın çiftçilerin sosyal ve ekonomik olarak güçlenmelerini teşvik eden projeler geliştiriyor.  

Sonraki Haber

TİKA, Libya’nın Eğitim Altyapısını Güçlendiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan Libya-Türkiye Mesleki Eğitim Merkezi projesinin ilk aşaması olan “Soğutma Ve İklimlendirme Teknisyenliği Atölyesi” kurulumu tamamlanarak düzenlenen törenle hizmete açıldı.  TİKA tarafından kurulumu yapılan “Soğutma Ve İklimlendirme Teknisyenliği Atölyesi”nin mekanik eğitim setlerinden oluşan donanımı gerçekleştirilirken,...