Haberler

05 Şubat 2024

TİKA, Güney Afrika’da Osmanlı Kriket Kulübü’nün Altyapısını Güçlendirdi

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde faaliyet gösteren Osmanlı Kriket Kulübü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen bir proje kapsamında altyapısını güçlendirdi.

2014 yılından beri TİKA ile iş birliği içinde olan kulübe çim biçme makinesi ve su filtreleme sistemi sağlandı. Ayrıca, antrenman sahası iyileştirildi ve vuruş ağları güçlendirildi.

Projenin açılış törenine, Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Batı Cape Bölgesi Kriket Birliği Başkanı Johannes Adams, Müslüman Hukuk Konseyi’nden Sheigh Mogamad Moerat ve TİKA Pretorya Koordinatörü Abdulkadir Abukan katıldı.

Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi Büyükelçi Kandaş, TİKA projelerinin çeşitliliğinden memnuniyetini dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Batı Cape Bölgesi Kriket Birliği Başkanı Adams, yaptığı konuşmada, Osmanlı Kriket Kulübü’nün Athlon bölgesinde gençliğin sağlıklı yaşam olanaklarını artırdığını vurgulayarak, kulübün 140 yılı aşkın geçmişinin Türkiye-Güney Afrika bağlarının gücünü gösterdiğini belirtti.

Müslüman Hukuk Konseyi’nden Moerat ise kulüp binasında kurulan hafız okulu ve namaz bölümlerinin önemine değinerek, Osmanlı Kriket Kulübü’nün gençleri sokaktan uzak tutarak ahlaki değerlerle donattığını ifade etti.

TİKA Pretorya Koordinatörü Abukan, Osmanlı Kriket Kulübü’nün TİKA’nın Cape Town’daki önemli bir ortağı olduğunu belirterek, kulüple yaklaşık on yıldır süren iş birliklerini vurguladı. Ayrıca, iki ülke arasındaki 140 yılı aşkın tarihsel bağı sembolize eden bu projeye desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.

Açılışın ardından oynanan Osmanlı Kriket Kulübü, Tygerberg Kriket Kulübü maçını 159-158 kazanarak Batı Cape Kriket Ligi’nde üst üste üçüncü galibiyetini elde etti.

Sonraki Haber

Afganistan’daki Atatürk Çocuk Hastanesine Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın en büyük ikinci hastanesi olan "Atatürk Milli Çocuk Hastanesi"ne tıbbi donanım desteği sağladı. Hastaneye teslim edilen cihazlar arasında, Ultrasound ECHO cihazı, 10 adet hasta monitörü ve 50...