Haberler

13 Şubat 2024

TİKA ile Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi Arasında İş Birliği Mutabakat Zaptı İmzaladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) arasında çeşitli alanlarda iş birliği yapılmasını içeren mutabakat zaptı, Ankara’da düzenlenen törenle imzalandı.

TİKA’nın Ankara’da bulunan hizmet binasında gerçekleşen törende, TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Jill Morris tarafından imzalanan mutabakat zaptı, kurumların kendi alanlarındaki bilgi birikimlerini, uzmanlıklarını ve iletişim ağlarını birleştirmeyi amaçlıyor.

Uluslararası kalkınma çabalarında ortak hedefler doğrultusunda işbirliği yapılması planlanan anlaşma ayrıca Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmayı, küresel yoksulluğu azaltmayı, kız çocuklarının eğitimini, tarım ve gıda güvenliğini, kadın haklarını, kırsal kalkınmayı ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen projelerin hayata geçirilmesini içeriyor.

İmza töreninde konuşan TİKA Başkanı Serkan Kayalar, “iki ülke arasında stratejik düzeyde ilerleyen ilişkilerin kalkınma iş birliği alanında da güçlenmesini önemsiyoruz. Mutabakat kapsamında, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olacak şekilde FCDO iş birliğinde üçüncü ülkelere yönelik üretim ve gelir getirici somut projelere odaklanacağız.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Morris ise “Birleşik Krallık için kalkınma alanında önemli bir aktör olarak gördüğümüz Türkiye ile güçlü bir iş birliği adına imzaladığımız bu anlaşma doğrultusunda somut projeler üzerinde çalışmak için heyecan duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

İmzalanan mutabakat zaptı, taraflar arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmeye ve ortak kalkınma projelerinde iş birliği yapmaya yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

FCDO, Birleşik Krallık’ın İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve diğer ülkeler ile ilişkilerinin ve dış politikasının düzenlenmesinden sorumlu bakanlık olarak düşük ve orta gelirli ülkelerde sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için de programlar yürütmektedir.

Sonraki Haber

TİKA'nın Desteklediği Eğitimle Laos'ta Kadınların İş İmkânları Artıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Laos Kadın Birliği iş birliğinde terzilik, bilgisayar ve genel beceri alanlarında mesleki eğitim programı düzenledi. Laos Kadınlar Birliği'nin Ulusal Kadın Kalkınma Planı (2021-2025) eylem planını uygulamak ve...