Haberler

14 Şubat 2024

TİKA’nın Desteklediği Eğitimle Laos’ta Kadınların İş İmkânları Artıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Laos Kadın Birliği iş birliğinde terzilik, bilgisayar ve genel beceri alanlarında mesleki eğitim programı düzenledi.

Laos Kadınlar Birliği’nin Ulusal Kadın Kalkınma Planı (2021-2025) eylem planını uygulamak ve aynı zamanda Laos Ulusal Kalkınma planı kapsamında istihdam yaratılmasını desteklemek, kadınlara ve aileye kaynak finansmanına erişim sağlamak üzere kırsal kesimde yaşayan kadınlara yönelik mesleki eğitim programı tamamlandı.

Viyentiyan Kadın Eğitim Merkezinde düzenlenen eğitimlerde, 18 farklı ilden katılan toplam 20 kursiyer kadına giyim üzerine dikiş kursuna ek olarak, bez çanta dikme, temel bilgisayar ve gıda üretimi kursları verilerek kariyerlerini oluşturmalarına yardımcı olacak dersler düzenlendi.

Eğitim programı sonucunda kursiyerler 145 gömlek, 100 Lao geleneksel uzun eteği, 90 bez çanta, 21 ayak paspası üretti.

Program sonunda düzenlenen sertifika töreninde söz alan Kadın Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Chanhsamone Senghalath, eğitimin gerçekleşmesi ve başarıyla tamamlanabilmesi için destek sağlayan TİKA’ya şükran ve saygılarını ifade etti.

Lao Kadınlar Birliği Başkan Yardımcısı Lavan Southisan ise törende şunları söyledi:

Bu eğitimin kursiyerlerin kendi kariyerlerini inşa etmeye devam etmeleri açısından verimli sonuçlar vereceğine inanıyorum. TİKA’nın desteklediği bu eğitim sonunda ilk defa katılan kursiyerlere kendi işlerini kurmaları için başlangıç setleri temin edildi. Böylece kursiyerler terzilik alanında profesyonel olabilmek için edindikleri bilgileri pratiğe dökme imkânı buldu. TİKA’nın desteği Kadın Birliğinin hedefleriyle tamamen örtüşmektedir. Eğitim Programı yalnızca kapasite oluşturmaya yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda işgücü göçünün azaltılması gibi diğer toplumsal sorunların önlenmesine de yardımcı olmaktadır.”

Sonraki Haber

TİKA Kazakistan’da Türkçe Sınıfları Açmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kazakistan’daki üniversitelerde Türkçe sınıfları açmaya devam ediyor. TİKA, Kazakistan’ın batı bölgesinde bulunan Aktau şehrinde faaliyet gösteren Yessenov Hazar Devlet Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesinde Türkçe sınıfı açtı. Sınıfın açılış...