Haberler

04 Mart 2024

Türkiye – Afganistan Diplomatik İlişkilerinin 103. Yılına Özel “Fidan Dikim Projesi”

Afganistan ve Türkiye arasında 1 Mart 1921 tarihinde başlayan diplomatik ilişkilerin 103. yıl dönümü dolayısıyla “Afgan-Türk Dostluk Korusu”na 103 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.

Afganistan ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin başlangıcı olan 1 Mart 1921 tarihi, dostluk günü olarak kutlanıyor.  Bu özel günün 103. yıl dönümü münasebetiyle, başkent Kabil’in Pağman ilçesinde 2010 yılında TİKA tarafından oluşturulan Afgan-Türk Dostluk Korusu’na 103 adet dostluk nişanesi fidan dikimi gerçekleştirildi.

Fidan dikme etkinliğine, TİKA Kabil Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan, Kabil Belediyesi Başkan Yardımcısı Mevlevi Muhammad Khalid Sajistani, Kabil Belediyesi Yeşillendirme Genel Müdürü Muhammed Mahbub, Afganistan’daki Türkiye kurumları temsilcileri, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği personelleri ve Kabil Belediyesi çalışanları katıldı.

Etkinlikte konuşan Kabil Belediyesi Başkan Yardımcısı Sajistani, iki ülke arasındaki ortak noktalara değinerek desteklerinden dolayı Türkiye devleti ve halkına teşekkürlerini iletti. TİKA Kabil Koordinatörü Erdoğan ise her yıl dikilen fidanların dostluk nişanesi olduğunu belirterek, bu etkinliğin aynı zamanda Kabil’in yeşillendirilmesine de katkı sağlayacağını ifade etti.

Program, Kuran-ı Kerim’den okunan ayetler ve yapılan hayır duaları ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te Sosyal Sorumluluk Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) organizasyonuyla, dünyaca ünlü Türk flüt virtüözü olan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Flüt Sanatçısı Doç. Dr. Lelya Bayramoğulları, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Engelli ve Diğer Kişilerin Sosyal ve Sağlıklı...