Haberler

29 Mart 2024

TİKA KKTC’de Doğal Hayatın Korunmasını Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan Karpaz Araştırma İstasyonu’nun resmi açılışı gerçekleştirildi.

TİKA’nın katkılarıyla kurulan Karpaz Araştırma İstasyonu bölgedeki yaban hayatının gözlemlenmesine, korunmasına ve bilimsel araştırmalar yapılmasına imkan sağlayacak.

Karpaz, doğası bozulmamış ve biyolojik çeşitliliğiyle tanınan özel bir çevre koruma bölgesi olarak kabul ediliyor. Bu alan, kuzey ve güney sahilleri boyunca uzanan kumsalların nesli tehdit altındaki deniz kaplumbağaları için önemli bir üreme alanı.

TİKA’nın 2022’de gerçekleştirdiği “Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Projesi” kapsamında, farklı ülkelerden katılım sağlayan gönüllülerin desteğiyle bir proje gerçekleştirilmişti. Proje kapsamında kumsalların 3 boyutlu haritaları çıkarılmış, meteoroloji istasyonları kurulmuş ve bazı yuvalara sıcaklık ölçerler yerleştirilmişti. Daha sonra, Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü iş birliğinde, Karpaz’da deniz kaplumbağalarının yanı sıra farklı biyo-çeşitlilik değerlerinin de araştırılabileceği, bilimsel araştırma istasyonu kurulması planlandı.

Bu kapsamda TİKA tarafından Karpaz yarımadasında bilimsel araştırmaların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla bir araştırma istasyonu kuruldu. İstasyon, gönüllü araştırmacıların kalabileceği bir ortamın oluştururken, bilimsel araştırmalar, oryantasyon eğitimleri, KKTC hakkında tanıtımlar ve çeşitli eğitim seminerlerinin verilmesine de imkan sağlayacak.

Projenin açılış törenine T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Erenköy-Karpaz Belediyesi yetkilileri, Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü Direktörü Kemal Basat, Prof. Dr. Oğuz Türkozan, araştırma istasyonu gönüllüleri ve Karpaz bölgesinde yaşayan halk katıldı.

Kurulan bilimsel araştırma istasyonu, sadece yeşil deniz kaplumbağaları üzerine değil, aynı zamanda Karpaz bölgesinin sembol hayvanı olan Karpaz eşeklerine dair incelemeleri içerecek şekilde tasarlandı. Bununla birlikte, istasyonda göçmen kuşlar üzerine de bilimsel inceleme ve araştırma faaliyetleri yürütülecek. Bu sayede, araştırma istasyonu yılın her ayı faal bir şekilde kullanılabilecek ve hem teorik hem de pratik çalışmalara olanak sağlayacak.

Sonraki Haber

TİKA Ramazan’ın Bereketini Afrika’da Yetimlerle Paylaşmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülkemizin yardımlaşma ve dayanışma kültürünü Ramazan ayı boyunca dünyanın dört bir yanında paylaşmaya devam ediyor. Başkent Dakar'da 2003 yılından beri hizmet veren Ginddi Barınmaya Muhtaç Çocukları Koruma ve...