Haberler

26 Haziran 2024

TİKA’dan Somali’de Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Somali’de tarımsal kalkınmayı desteklemek için Kaabe Çiftçi Kooperatifine zirai ilaçlar, gübre ve patates tohumu temin edilerek sulama sistemi kuruldu.

Somali’de ithal ve pahalı bir ürün olan patatesin yerel üretimini teşvik etmek amacıyla başlattığı pilot proje ile başarılı sonuçlar alan Kaabe Çiftçi Kooperatifi, ülkede patates yetiştiriciliği konusunda önemli bir rol oynuyor.

Türkiye’de ziraat eğitimi almış kişiler tarafından kurulan Kaabe Çiftçi Kooperatifi, TİKA tarafından sağlanan destek sayesinde ülkemizde kazandıkları bilgi birikimi ile hem bölgede tarımsal çeşitliliğin artırılması, gıda güvenliğinin sağlanması ve yerel üretimin cazip hale getirilmesini hem de yerel çiftçilerin gelir düzeylerinin iyileştirilmesini amaçlıyor.

Kooperatifin ithal ürünler ile aynı kalitede ürün alınan pilot projesi sonrasında 4 hektar arazide yapacağı patates üretimi için TİKA tarafından zirai ilaçlar, gübre, yemeklik ve kızartmalık patates tohumları ve modern sulama sistemi desteği verildi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje, Türkiye-Somali iş birliğini güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda Somali’nin tarımsal potansiyelinin etkin bir şekilde değerlendirilmesini ve sürdürülebilir tarımsal büyümeyi de teşvik ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da “Uluslararası İzcilik Kampı”na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleri ve Türkiye ile Kuzey Makedonya İzcilik Federasyonu ve Kalkan İzcilik Kulübü iş birliğinde; Kuzey Makedonya, Türkiye, Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Sırbistan (Sancak) ve Bosna Hersek’ten 300 izcinin katılımıyla...