Haberler

20 Mart 2024

TİKA Nijer’de “Geri Dönüşüm Tesisi” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), çevre kirliliğinin yoğun olduğu Agadez’de biriken plastik çöplerin ve cam şişelerin yeniden değerlendirilmesine imkân sağlayan bir geri dönüşüm ünitesi kurdu.

Proje kapsamında Agadez Belediyesinin mevcut hangarlarından biri geri dönüşüm atölyesine dönüştürüldü. Atölye, geri dönüşüm süreçlerinde kullanılan makine, teçhizat ve diğer sarf malzemeleri ile donatıldı ve teçhizatların kullanımına ilişkin 2 haftalık eğitim programı düzenlendi.

Teslim töreninde konuşan T.C. Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, projenin Agadez Belediyesinin gayretlerini tamamlayıcı bir mahiyete sahip olduğunu ve halkın gündelik yaşamına olumlu etki edecek bu tarz projelerin devam edeceğini belirtti.

Agadez Belediye Başkanı Abdourrahmane Aboubacar Touraoura, ekipmanların Agadez Belediyesinin başlattığı ve toplamda 4500 kişinin istihdam edileceği geri dönüşüm inisiyatifi için çok önemli bir adım olduğunu belirterek, kardeş Türk halkına teşekkürlerini iletti.

Projey ile Niamey’in kültürel başkentlerinden biri olan ve tarihi Türkiye-Afrika iş birliğinin önemli merkezlerinden biri olan Agadez’de çevre kirliliğinin getireceği olumsuzlukların önlenmesi, yeni istihdam alanlarının yaratılması, şehrin temiz ve ferah bir görüntüye kavuşturulması ve ülke milli servetinin korunmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Ramazan’ın Bereketini Kenya’daki İhtiyaç Sahipleriyle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kenya’da Ramazan ayı programları kapsamında 500 yetime sıcak iftar yemeği ve Wajir ve Garissa Eyaletlerinde 1400 aileye ulaştırılacak toplam 33,6 tonluk gıda yardımını dağıtmaya başladı. Kenya’da birçok sektörde...