Haberler

05 Temmuz 2024

TİKA, Pakistan’da Evcil Hayvan Kliniği Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Rawalpindi Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Evcil Hayvan Kliniği” düzenlenen törenle açıldı.

Rawalpindi Evcil Hayvan Kliniğinin açılış törenine TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Pakistan Veteriner Konseyi Başkanı Prof. Mesud Rabbani, TİKA İslamabad Koordinatörü Muhsin Balcı, Rawalpindi Hayvancılık Müdürü Dr. Naveed Seher ile klinik çalışanları katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz, Evcil Hayvan Kliniğinin açılışında duyduğu memnuniyeti dile getirerek, veteriner sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinin sadece hayvanların refahı için değil, aynı zamanda halk sağlığı için de önemini vurguladı.

Yorulmaz “Klinik, evcil hayvanların karşılaştığı çeşitli sağlık sorunlarını ele almayı ve önleyici bakım sağlamayı amaçlayarak genel sağlık ekosistemine katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Pakistan Veteriner Konseyi Başkanı Rabbani, ikiz şehirler olan İslamabad ve Rawalpindi’de kamuya ait ilk evcil hayvan kliniğini olduğunu belirterek “Ulaşılabilir ve uygun fiyatlı veteriner hizmetleri sunarak, klinik sorumlu evcil hayvan sahipliğini teşvik etmek ve evcil hayvanların yaşam kalitesini artırmakta önemli bir rol oynayacaktır.” dedi.

Rabbani, evcil hayvan sahiplerinin temel sağlık hizmetlerinden faydalanmak için yüksek ücretler talep eden özel veteriner klinikleri tercih etmediğini belirterek yetkili özel veterinerler yerine uzman olmayan kişilerce yapılan tedavilerde evcil hayvanlara yönelik ciddi sağlık riski oluştuğu ve her gün birçok hayvanın tıbbi bakım sağlanamadığı için kazalara ve yaralanmalara maruz kaldığını kaydetti.

Rabbani, TİKA’nın hayvancılık alanındaki etkin projelerinden dolayı Türk Halkına teşekkür ederek önümüzdeki günlerde kliniğin ortalama günlük 70-80 evcil hayvana hizmet sunacağını sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

Macaristan'da Özel Çocuklar İçin Yeni Oyun Sahası

Macaristan'ın Pilis şehrinde yer alan ve 1948 yılından beri hizmet veren Pilis Özel Çocuklar Okuluna Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle oyun sahası yapıldı. Anaokulu, ilkokul, meslek yüksekokulu ve beceri geliştirme okulu olarak...