Haberler

03 Temmuz 2024

TİKA, Pakistan’da “Yapı Bilgi Modelleme Laboratuvarı” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Mansehra şehrinde bulunan Hazara Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde kurduğu Yapı Bilgi Modelleme (BIM) Araştırma Laboratuvarı düzenlenen törenle açıldı.

Hazara Üniversitesinde gerçekleşen açılış törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Hazara Üniversitesi Rektörü Muhsin Nawaz, TİKA İslamabad Koordinatörü Muhsin Balcı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törende söz alan TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz, TİKA’nın Pakistan’da eğitim projelerine öncelik verdiğini, üniversitelerin bilimsel ve akademik kapasitelerini artırmayı hedeflediğini belirtti. Yorulmaz, mimarlık sektöründe dijital dönüşümün temelini oluşturan Yapı Bilgi Modellemesinin bina tasarımı ve inşaatı için ileri düzey mimari çözümler sunacağını kaydetti.

Rektör Nawaz ise TİKA’nın desteğiyle kurulan BIM Araştırma Laboratuvarı’nın üniversitenin mimarlık programlarına olumlu etkiler sağladığını vurgulayarak, kontenjanların arttığını ve gelecek yıllarda daha fazla öğrenciye eğitim imkanı sunacaklarını belirtti.

BIM hakkında

Yapımı tamamlanan BIM ile birbirinden farklı mimari projelerin tasarımında, inşasında ve sürdürülmesinde görev üstlenenlerin ortak olarak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşım sistemi kuruldu.

Projede yer alan herkesin proje süreçleriyle ilgili güncel bilgilere ve detaylara kolayca ulaşabildiği BIM sayesinde bir mimari projenin plan ve tasarım aşamasından, yapım ve sonlandırılma kısmına kadar tüm adımlarda aktif olarak kullanılabilecek.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle Bakü’de Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) ile Bakü Devlet Üniversitesi (BDÜ) iş birliğinde başlatılan proje kapsamında Bakü’de “Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Oryantasyon Eğitimi” düzenlendi. “ASBÜ Sosyal Girişimcilik ve...