Haberler

09 Temmuz 2024

TİKA Tanzanya’da Engelli Çocukların Eğitimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tanzanya’nın Kilwa bölgesinde faaliyet gösteren Mtanga İlköğretim Okulu’na tekerlekli sandalye ve eğitim materyalleri temin edildi.

Tanzanya’nın güneyinde yer alan Kilwa bölgesi, çoğunluğu Müslüman olan ve ekonomik olarak geri kalmış bir bölge olarak dikkat çekiyor. Bölgede faaliyet gösteren okulda, 180’i özel gereksinimli öğrenci olmak üzere 500’den fazla öğrenci eğitim görüyor. İlköğretim çağındaki 80 engelli çocuk tekerlekli sandalye eksikliği nedeniyle okula gidemiyordu. Okul, görme engelli öğrencilerin faydalanabileceği eğitim malzemelerinden de yoksun durumdaydı.

TİKA tarafından sağlanan tekerlekli sandalyeler ile görme engelliler için temin edilen özel yazıcılar Kilwa’daki engelli çocukların eğitim imkanlarından faydalanmasını kolaylaştıracak. Yeni eğitim öğretim yılına girerken projenin tamamlanması engelli öğrencilerin eğitim süreçlerini kesintiye uğramadan sürdürebilmelerini sağlayacak.

Düzenlenen teslim töreninde konuşan Kilwa Bölge Valiliği İdari Müdürü Mfaume Sudi, TİKA’nın sağladığı desteğin sadece eğitim imkânlarını artırmakla kalmayıp, aynı zamanda sosyal dayanışmayı ve birlikte yaşama kültürünü güçlendireceğini vurguladı.

TİKA Koordinatörü Filiz Şahinci ise farklılıkların insanları birleştirmesi gerektiğine işaret ederek, engelli ve diğer öğrencilerin birlikte eğitim gördüğü Mtanga Okulu örneğinin, toplumun daha kapsayıcı olması için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Venezuela İslam Merkezi’ne Destek

Venezuela’nın Başkenti Karakas’ta bulunan Venezuela İslam Merkezi’nin mescit ve okuluna ait açık alanlar, TİKA tarafından tentelerle kapatılarak sosyal alanlara dönüştürüldü. Proje kapsamında, mescit, okul öncesi ve lise eğitimi veren Venezuela İslam Koleji arazisinde aşırı yağış...