Haberler

28 Haziran 2024

TİKA Tarafından Yenilenen Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu “Atatürk Kütüphanesi” Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu “Atatürk Kütüphanesi” yenilenerek düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu Atatürk Kütüphanesi, Türk Askerinin Fajara’da bulunan Eğitim Okuluna 1991 yılında ilk konuşlanması ile birlikte kurulmuştu. Geçen yıllar içerisinde, özellikle nemli iklimin de etkisiyle mevcut kütüphane kullanılamaz duruma gelmişti. TİKA tarafından Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu’nda Türkçe eğitimi alan Gambiya Ordusu askerlerinin rahatlıkla kitap okuyacakları bir ortam oluşturmak amacıyla kütüphanenin tadilatı yapılarak mobilya ve kütüphane rafları temin edildi.

Projenin açılış törenine T.C. Banjul Büyükelçisi F. Türker Oba, Gambiya Savunma Bakanı Müsteşarı Rohey Bittaye Darboe, Gambiya Genel Kurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürü General Lamin K. Sanyang TİKA Banjul PKO Koordinatörü Şule Bayar, Askeri Danışman Kurmay Albay Anıl Aksoy ile askerler ve basın mensupları katıldı.

Bu proje ile Türkiye-Gambiya askeri ve ikili ilişkilerinin güçlenmesine ve Gambiya Silahlı Kuvvetlerinin personelinin bireysel gelişimine katkı sağlanması amaçlandı.

Sonraki Haber

Ahıska Türklerinden 80 Yıl Sonra Ana Vatanlarına Ziyaret

14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıska Türkleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle 80 yıl aradan sonra vatan toprağını ziyaret etti. 80 yıl önce ana vatanlarından koparılan Ahıska...