Haberler

14 Haziran 2024

TİKA, Ülkemizin Sağlık Alanındaki Tecrübesini Dost ve Kardeş Ülkelerle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen “Hastane Yöneticiliği Eğitimi” programını tamamlayan Azerbaycanlı sağlık yöneticileri, Ankara’da düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

TİKA tarafından düzenlenen “Sağlık Hizmetleri Eğitimi Programı (SAHEP)” kapsamında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle Azerbaycan Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği ve Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Kurumu tarafından belirlenen 20 hastane yöneticisine yönelik “Hastane Yöneticiliği Eğitimi” tamamlandı.

Eğitim programı sonunda 20 Azerbaycanlı hastane yöneticisi törenle sertifikalarını aldı. Törene Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Kurumu Başkanı Zaur Aliyev ve Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği Başkanı Vügar Gurbanov da katılım sağladı.

Prof. Dr. Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, “Bir millet, iki devlet” anlayışıyla hareket ederek bir programın daha tamamlanmasından duyduğu memnuniyetini dile getirerek, eğitimi başarıyla tamamlayan tüm katılımcıları tebrik etti. TİKA’nın katkılarıyla bu tür programların dünya çapında örnek oluşturduğunu belirten Ünüvar, benzer bir programın Gambiya sağlık yöneticilerine yönelik olarak da düzenleneceğini duyurdu. Ankara Üniversitesi’nin 78. kuruluş yıldönümüne denk gelen eğitim programında elde edilen bilgi ve tecrübenin Azerbaycan’ın en ücra köşesine kadar taşınmaları tüm katılımcılardan istirham ettiğini vurgulayan Ünüvar, Türkiye ve Azerbaycan et ve tırnak gibi olduğu, Azerbaycan’a verilen destek aslında Türkiye’ye verildiği ifade etti.

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, TİKA olarak Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının öncülüğünde iki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi, sistemlerin yakınlaştırılması, ortak tecrübelerin oluşturulması amacıyla faaliyetlerini yürüttükleri ifade etti. Azerbaycan’ın sağlık alanında sürdürdüğü reformlara destek vermeye devam edileceği vurgulayan Tanyeli, iki ülkenin meslektaşları arasında bağların kurulması önemli olduğunu belirtti. Bu çerçevede, 2022 yılından bu yana düzenlenen 3. Hastane Yöneticiliği Eğitimi’nin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.   

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Mammadov, özellikle sağlık alanındaki eğitimin devamlılığına işaret ederek sağlık personelin ve yöneticilerin gelişişinin önemine vurgu yaptı. Kendi personelin eğitilmesine büyük önem veren Azerbaycan Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği ve Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Kurumu başkanlarını tebrik eti. Türkiye ve Türk dünyasının hürmetini tüm dünyaya yayan TİKA ile gurur duydukları ifade eden Mammadov, diğer ülkeler Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine hayretle baktıkları belirtti. Bağımsızlık ilanından bu yana Azerbaycan’a büyük destek veren Türkiye’ye teşekkür eden Mammadov, iki halkın atalarının bir olduğunu, iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm dünyaya örnek teşkil etmesi gerektiği ifade etti.

Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Kurumu Başkanı Zaur Aliyev ve Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği Başkanı Vügar Gurbanov da düzenlenen eğitim programından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete yaptığı konuşmada, Bakü’de bir ve Ankara’da üç olmak üzere dördüncü eğitiminin verimli bir şekilde tamamlanmasından duyduğu memnuniyetini dile getirerek, sağlık sisteminde insan kaynaklarının gelişimin önemine binaen eğitimin faydalı olmasını diledi.

Törenin sonunda, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar, Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Kurumu Başkanı Aliyev ve Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği Başkanı Gurbanov arasında “Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Programı Mutabakat Zaptı” imzalandı. Ardından, eğitimlerini tamamlayan Azerbaycanlı sağlık yöneticilerine sertifikaları takdim edildi.

SAHEP kapsamında 2022 yılından bu yana düzenlenen eğitim programları sayesinde Ankara ve Bakü’de toplamda 124 Azerbaycanlı yönetici eğitim aldı.

Sonraki Haber

Belgrad’da Türkiye-Sırbistan Ekonomik İş birliği Sempozyumu Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Sırbistan’da “Türkiye-Sırbistan Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar Sempozyumu” düzenlendi. Başkent Belgrad'da, İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) ve TİKA’nın desteğiyle “Türkiye-Sırbistan Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar Sempozyumu” düzenlendi. Etkinlikte,...