Haberler

23 Şubat 2024

TİKA ve TRT İş Birliğiyle Irak Türkmeneli TV Personeline Medya Eğitimleri Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) TRT iş birliğiyle gerçekleştirilen “Medya Teknikleri Eğitim Programı (METEP)” ve “Muhabir Eğitim Programı (MEP)” kapsamında Irak’ın Kerkük kentinde faaliyet gösteren Türkmeneli TV kanalında görevli personele 16-21 Şubat tarihleri arasında eğitim programı düzenlendi.

Yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteren ve Kerkük’te Türkçe yayın yapan tek kanal olan Türkmeneli Televizyonu çalışanlarına yönelik olarak 16-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitim programı ile 61 gazeteciye “Kameramanlık, Muhabirlik, Kurgu ve Habercilik” alanlarında mesleki eğitim verildi.

Eğitim programının ardından düzenlenen sertifika töreninde konuşan TİKA Bağdat PKO Koordinatörü Oğuzhan Dinler, TİKA’nın Irak’ta gerçekleştirdiği faaliyet ve projelere dair bilgi vererek, TRT işbirliğinde düzenlenen eğitimin ve Türkmeneli TV’nin kapasitesinin artırılması ve teknik altyapısının desteklenmesinin önemini vurguladı.

Türkmeneli TV’ye verilen desteklerden ötürü TİKA ve TRT’ye teşekkürlerini ifade eden Türkmeneli TV Genel Müdürü Hanefi Uzunçam ise TİKA ve TRT işbirliğinde 4 etaptan oluşan eğitimlerin sonuncusunun düzenlendiğini belirterek, medya alanındaki desteklerin Türkmeneli TV ekranlarına yansıdığını ifade ederek eğitimlerden duyulan memnuniyeti dile getirdi. 

Türkmeneli Televizyonu Müdürü Atalay Kazım Muratlı da her zaman kendilerine destek olan Türkiye’nin önemli kurumlarından TRT ve TİKA’ya teşekkür etti.

Eğitimlerin Kerküklü gazeteciler için son derece verimli olduğunu belirten Muratlı, eğitimlerin devamlılığının sektörde olumlu yansımaları olacağını ifade etti.

Eğitime katılan habercilerden Türkmeneli Televizyonu Haber Şefi Abdulkadir Fuat ise, ekonomi, politika ve kültür sanat gibi birçok alanda daha profesyonel haber yazımı ile ilgili ciddi bilgiler içeren yoğun bir eğitim aldıklarını söyledi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kosovalı Arıcılara Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kosova’nın başkenti Priştine’deki arıcılara yönelik düzenlenen 3 günlük "Arı Yetiştiriciliği ve Hastalık Zararlıları ile Mücadele Eğitimi" tamamlandı. TİKA, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve...