Haberler

13 Mart 2024

TİKA’dan Afganistan’da Meslek Edindirme Kurslarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Badğis vilayetinde Çalışma ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren meslek edindirme kurslarına ekipman desteği sağlandı.

Afganistan’ın batı bölgesinde yer alan Badğis vilayetinde meslek edindirme eğitimine destek olmak amacıyla kadın ve erkeklerden oluşan toplamda 125 gence cep telefonu ve motosiklet tamiri için gereken ekipman ve araç gereçler temin edildi.

Badğis İl Çalışma ve Sosyal İşler Müdürü Turcan Hadimi, motosiklet ve cep telefonu tamiri eğitimine destek kapsamında sağlanan malzemelerin teslim töreninde yaptığı konuşmada, TİKA’nın meslek edindirme kurslarının kalıcı ve sürdürülebilir bir destek olacağını kaydetti. Ayrıca, mezun olan öğrencilerin meslek sahibi olduktan sonra ailelerinin geçimine büyük destek olacağını söyleyen Hadimi, Türkiye ve TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz de teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Meslek edindirme kursları öncelikli proje ve faaliyetlerimiz arasında yer almaktadır. Çünkü bu tür kurslar istihdama destek dışında, eğitim ile ekonomik sonuçları da olan girişimlerdir. Bu açıdan Badğis gibi mahrum yerlerin başında gelen bir şehirde yapmış olduğumuz cep telefonu ile motosiklet gibi günlük hayatta çok işlevi ve faydası olan iki alana ait eğitimler ve meslek edindirmeler birçok olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA, Sığınmacı Kampındaki Arakanlı Ailelere Ramazan Boyunca İftar Yemeği Dağıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’te Arakanlı sığınmacıların yaşadığı Cox’s Bazar’daki kamplarda Ramazan ayı boyunca sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. TİKA, Myanmar'ın Arakan eyaletinde Ağustos 2017’de yaşanan şiddet olaylarının ardından evlerini terk ederek...